Zamknij
 • Menu
 • Setting

Blog

 1. Jak szkolić psa?

  Mądrze i odpowiedzialnie!

  Szkolenie psa wymaga dyscypliny. Zarówno od właściciela jak i od psa. Konsekwentne działania człowieka przekładają się na właściwe i pożądane zachowanie psa. Oprócz potrzeb fizjologicznych, które są jednymi z podstawowych, psy posiadają między innymi potrzeby psychologiczne i intelektualne.

  Wprowadzane zasady sprawiają, że pies jest lepiej ułożony i łatwiej zapanować nad jego emocjami. Potrzeby intelektualne psa są również zaspokajane, ponieważ każdy pupil lubi doświadczać i uczyć się nowych rzeczy.

  Na naukę nigdy nie jest za późno,...

  Czytaj dalej »
 2. Suchy nos u psa. Co oznacza?

  Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a przyjaciół zazwyczaj znamy bardzo dobrze. Psi język jednak jest czymś, czego trudno się nauczyć, a wręcz jest to niemożliwe. Jak więc rozpoznać czy naszemu psu coś dolega?

  Nos psa prawdę Ci powie

  Nie traktuj tego jednak jak jakieś czary. Psi nos jest bowiem niezwykle wyjątkowy i ważny. Węch naszego pupila jest bardzo czuły. W zależności od rasy psa, jego nos posiada od 25 do nawet 45 razy więcej komórek węchowych niż u człowieka. To umożliwia mu rozpoznawanie ponad pół miliona różnych zapachów....

  Czytaj dalej »
 3. Co wpływa na brak apetytu u psa?

  Kiedy pies merda ogonem, skacze na nasz widok, chętnie podejmuje zabawę to znak, że jest szczęśliwy. My również wtedy jesteśmy spokojni i mamy pewność, że naszemu psu nic nie dolega. Jednak gdy widzimy, że nasz pies nie chce jeść, jest apatyczny i słaby szukamy dla niego pomocy.

  Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Te czworonogi bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli i to z wzajemnością. Nic więc dziwnego, że zdrowie psa jest dla nas szalenie istotne.

  Sytuacja kiedy pies nie ma apetytu jeden dzień lub po prostu ominął jeden z posiłków,...

  Czytaj dalej »
 4. Najlepsze zabawki dla psa

  Aktywność ruchowa psa jest jednym z podstawowych elementów jego prawidłowego rozwoju. Oprócz właściwej diety i pielęgnacji to właśnie spacery i zabawa wpływają korzystnie na naszego czworonoga. W przypadku spacerów można zastanawiać się jedynie jak często wyprowadzać psa i jak długie powinny być piesze wycieczki. Natomiast zabawa z psem i dedykowane dla niego zabawki to temat rzeka.

  Jakie zabawki wybrać dla psa?

  Na rynku pojawia się co raz więcej psich rekwizytów. Firmy wprowadzają konkurencyjne produkty, reklamując...

  Czytaj dalej »
 5. Toksoplazmoza a ciąża. Czy można zarazić się od kota?

  Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Zwłaszcza jeśli spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka. Każdy dzień rozwoju maluszka jest nowym doznaniem. Zmieniające się ciało, nastroje i zachowanie niekiedy mocno zaskakują przyszłą mamę. Nic więc dziwnego, że w tym okresie kobiety szukają informacji na wszelkie ciążowe tematy. W końcu każda mama chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze.

  Ten wyjątkowy czas to również wizyty u lekarzy i pakiet badań ciążowych. Wśród nich między innymi może znaleźć się badanie na toksoplazmozę,...

  Czytaj dalej »
 6. Zapotrzebowanie energetyczne mózgu psów

  Ośrodkowy układ nerwowy (OUN), kojarzony jest najczęściej ze swoistym ośrodkiem zarządzającym procesami w organizmie. Część z tych procesów takich jak praca układu ruchu czy praca układu sercowo- naczyniowego wymaga dużych nakładów energetycznych. Zapominamy jednak często, że z naturalnych przyczyn to właśnie OUN wymaga wydajnego metabolizmu energetycznego.

  Już ponad 60 lat temu badacze stwierdzili że, do pracy OUN wymagana jest glukoza, która podlega przemianom tlenowym. Mimo, że masa mózgu wynosi jedynie 2% masy ciała, to zapotrzebowanie na energię dla tego narządu jest na poziomie 20% spoczynkowego...

  Czytaj dalej »
 7. Konsekwencje otyłości u psów

  Otyłość u psów wiąże się z licznymi powikłaniami zagrażającymi zdrowiu i życiu. Organizacje i rządy wielu krajów od dawna prowadzą liczne programy prozdrowotne zajmujące się tym problemem u ludzi. W tym kontekście, przeciwdziałanie otyłości nabiera rangi jednego z najważniejszych problemów zdrowotnych u psów. Do przyczyn otyłości zarówno u ludzi jak i psów zaliczamy: błędy żywieniowe, czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe, aktywność, czynniki psychologiczne oraz cechy kształtowane podczas rozwoju płodowego. Jakie są konsekwencje nadwagi i otyłości u psów? Jak stan ten u czworonogów różni się od otyłości u...

  Czytaj dalej »
 8. Nawodnienie i minerały u psów

  Dużo mówi się o kwestiach dotyczących zdrowego żywienia psów. Jednakże, żadne ilości makroskładników odżywczych nie zastąpią odpowiedniego nawodnienia organizmu psa. Utrata już 10-15% wody może być dla psa śmiertelna w skutkach. Dzienne zapotrzebowanie psa na wodę (spoczynkowa w warunkach umiarkowanej temperatury) można określić używając 2 metod:

  2-3x sucha masa pożywienia 50-60 ml/kg masy ciała psa

  Wraz z utratą wody oraz z kałem, dochodzi do utraty mikroelementów. Aby utrzymać organizm psa w równowadze należy dostarczyć mu odpowiednich ilości tych substancji. Działanie...

  Czytaj dalej »
 9. Rola żelaza w organizmie psa

  Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, a jego niedobory mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Pierwiastek ten wchodzi w skład licznych enzymów w organizmie psa, ale chyba najbardziej znany jest jako składowa hemoglobiny, której rolą jest dystrybucja tlenu w organizmie. Dlatego też objawem niedoboru żelaza może być przyśpieszony oddech lub/i podwyższony rytm serca.

  Wśród licznych reakcji w które żelazo jest bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane możemy wymienić między innymi: metabolizm tlenu w mięśniach, neurotransmisja i budowa osłonek neuronów, powstawanie kolagenu, działanie układu...

  Czytaj dalej »
 10. Czy u kotów stwierdza się ból stawów?

  Kot, podobnie jak inne ssaki również posiada ruchome połączenia między kośćmi- czyli stawy. U wszystkich zwierząt stawy są dość słabo ukrwione, dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w zdrowiu- uszkodzona struktura nie goi się dobrze i szybko.

  Budowa stawu

  Staw kota zbudowany jest analogicznie do stawów innych ssaków. W jego skład wchodzą: kości, których powierzchnia styku pokryta jest chrząstką; stawy okryte są torebką stawową. Jamę stawu wypełnia maź stawowa. W skład niektórych stawów mogą wchodzić dodatkowo np.: więzadła stawowe, kaletki maziowe, łąkotki, trzeszczki. Bardzo ważnym...

  Czytaj dalej »