CategoriesPies Zdrowie

Suchy nos u psa. Co oznacza?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a przyjaciół zazwyczaj znamy bardzo dobrze. Psi język jednak jest czymś, czego trudno się nauczyć, a wręcz jest to niemożliwe. Jak więc rozpoznać czy naszemu psu coś dolega?

Nos psa prawdę Ci powie

Nie traktuj tego jednak jak jakiś czarów. Psi nos jest bowiem niezwykle wyjątkowy i ważny. Węch naszego pupila jest bardzo czuły. W zależności od rasy psa, jego nos posiada o wiele więcej komórek węchowych niż nos człowieka. To umożliwia mu rozpoznawanie około pół miliona różnych zapachów. Wiele z nich zapamiętuje i może kojarzyć z różnymi osobami, sytuacjami czy rzeczami. Mokry i zimny nos psa wzmacnia tę umiejętność, ale warto zwrócić uwagę na wydzielinę z nosa. Jeśli jest gęsta, ropna o żółto-zielonym kolorze lub czarna – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Nos powinien być po prostu wilgotny.

Co oznacza suchy nos u psa?

Nie zawsze suchy nos u psa musi świadczyć o stanie chorobowym. Może się wysuszać w ciągu dnia np. podczas upalnych dni lub kiedy pies przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu. Warto zatem zwracać uwagę na temperaturę i wilgotność miejsca, w którym znajduje się nasz pupil oraz stały dostęp do wody.

Kiedy suchy nos u psa oznacza chorobę?

Przyczyną suchego nosa u psa może być:

  • Przeziębienie u psa
  • Problemy dermatologiczne
  • Zapalenie zatok
  • Alergie
  • Odwodnienie

Ta ostatnia z wymienionych przyczyn może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli suchości nosa towarzyszą również zapadnięte gałki oczne i suche dziąsła, konieczna będzie natychmiastowa interwencja lekarska.

Oprócz nieprawidłowej temperatury i wilgotności powietrza czy włączonej klimatyzacji w pomieszczeniu nos psa może wysuszać się poprzez niedrożność kanalika nosowo-łzowego.

Jak dbać o nos psa?

Dbanie o prawidłowe nawilżenie nosa psa jest bardzo ważne. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, jaka jest bezpośrednia przyczyna suchego nosa u psa, zacznijmy od konsultacji z lekarzem weterynarii. Gdy zostaną wykluczone czynniki chorobowe, postawmy na profilaktykę.