CategoriesKot

Jaka rasa kota jest najlepsza dla dzieci?

Koty obok psów są najczęściej spotykanymi zwierzętami domowymi. Są osobnikami niezwykle temperamentnymi, ale potrafią być jednocześnie spokojne, czułe i przyjacielskie. Koty hodowlane, reprezentujące konkretną rasę, potrafią być przewidywalne i ukierunkowane na kontakt z ludźmi. To bardzo interesujące zwierzęta, które potrafią swobodnie dostosować się do życia w pełnej symbiozie z człowiekiem. Są rasy, które uwielbiają dzieci i dobrze tolerują  ich żywiołowe usposobienie. Sprawdźmy zatem, jakie koty będą najlepsze dla dzieci.

Najlepsze koty dla dzieci – jak dokonać właściwego wyboru?

Wybierając kota dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na cechy charakteru zwierzaka. W tym celu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto „złożyć kotu wcześniejszą wizytę”. Udajemy się wówczas do typowej hodowli, schroniska czy też nawiązujemy kontakt z osobą prywatną. Ważne, aby zwierzę posiadało aktualną książeczkę zdrowia i wszystkie wymagane szczepienia. Następnie oceniamy jego reakcję względem nas, dziecka, biorąc pod uwagę, że pierwszy kontakt może być bardziej powściągliwy.

Rasy kotów dla dzieci powinny być przede wszystkim, spokojne, łagodne, przyjacielskie, pieszczotliwe o wysokiej tolerancji na hałas i ruch wokół. Będą to znaczące cechy, które ułatwią nam wybór. Spójrzmy, jak rasa kota jest najlepsza dla dzieci.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Najlepsze rasy kotów dla dzieci to te o łagodnym usposobieniu, lubiące towarzystwo, przytulanie, czy głaskanie. Na tej podstawie wybraliśmy kilka ras, które najbardziej odpowiadają tym cechom. Należą do nich:

Ragdoll

Rasa kota o łagodnym i nieco flegmatycznym charakterze. Jest bardzo przyjacielski i szuka kontaktu z człowiekiem. Jest jego wiernym towarzyszem. Kot ten lubi pieszczoty i najróżniejsze zabawy. Odnajdzie się znakomicie wśród dzieci.

Kot brytyjski krótkowłosy

To niezwykle cierpliwy kociak. Ze stoickim spokojem zniesie wszelkie dziecięce pomysły. Można go głaskać i nosić niemalże do woli. Gdy będzie miał dosyć nadmiernej aktywności, oddali się w ustronne miejsce. Ten kot chętnie podejmuje zabawę, ale potrafi także sam się sobą zająć.

Kot birmański

Rasa bardzo towarzyska. Dobrze czuje się wśród ludzi i przywiązuje się do  swojego właściciela. Z łatwością toleruje wszelkie zmiany i doskonale odnajduje się w zabawach z dziećmi. To kot, który akceptuje wszelkie pieszczoty i noszenie na rękach. Jest znakomitym przytulakiem dla każdego.

Maine Coon

Są to koty bardzo spokojne, łagodne, cierpliwe i uwielbiają towarzystwo. Chętnie bawią się w aportowanie przynosząc wszelkie przedmioty z kocią radością. Na spacerach towarzyszą swojemu opiekunowi niczym pies. Szybko nawiązują kontakt z ludźmi i przywiązują się do nich.

Kot perski

Rasa ta jest bardzo towarzyska, skora do pieszczot, zabaw i wszelkich psot. Koty perskie są zwierzętami o łagodnym usposobieniu i wyjątkowym, uroczym wyglądzie, przypominającym pluszową maskotkę. Posiadają długą, gęstą sierść, w którą z powodzeniem można się wtulić. Idealnie odnajdą się wśród rodzin z dziećmi.

Zaprezentowaliśmy jedynie 5 wybranych subiektywnie ras kotów, które będą odpowiednie dla dzieci. Godnymi uwagi są również: rex kornwalijski, kot rosyjski niebieski czy kot burmski. Pamiętajmy, aby wyboru domowego zwierzaka dokonywać w obecności dziecka, wówczas możemy ocenić obustronną reakcję. Kot nigdy nie powinien być traktowany jak prezent czy zabawka. To członek rodziny, który przybywając pod nasz dach staje się pełnoprawnym domownikiem.