CategoriesBehawioryzm Pies

Dlaczego pies gryzie ściany?

Gryzienie to jeden z naturalnych odruchów każdego psa. Kiedy ogranicza się to do zabawek, kości czy innych psich przysmaków, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, gdy nasz pupil zaczyna niszczyć przedmioty, takie jak meble, buty czy ściany. Zwykle dzieje się tak, kiedy pies zostaje sam w domu. Można zatem dopatrywać się związku pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami.

Co czuje pies, gdy zostaje sam w domu?

Psy są stworzeniami bardzo towarzyskimi i nie lubią przebywać samotnie zbyt długo. W takiej sytuacji zaczynają odczuwać stres i niepokój, stają się nerwowe lub po prostu się nudzą. Gryzienie jest dla nich formą rozrywki, jak również sposobem na rozładowanie złych emocji. Podczas gryzienia wydzielają się u psa endorfiny, czyli hormony szczęścia. Nic więc dziwnego, że właśnie w ten sposób nasz pupil szuka pocieszenia. Warto zapewnić naszemu czworonogowi dłuższy spacer, jeśli planujemy zostawić go samego na dłużej w domu. Dzięki temu, jest szansa, że zmęczony pies nie będzie miał ochoty na robienie niemiłych dla nas niespodzianek.

Niedobór wapnia u psa

W przypadku gryzienia ścian przez psa, przyczyną takiego zachowania może być niedobór wapnia. Pies, dzięki swojemu bardzo czułemu węchowi jest w stanie zlokalizować intuicyjnie składniki, których prawdopodobnie brakuje w jego diecie. Jeśli zauważymy, że nasz pupil próbuje zjadać tynk ze ścian, na początek spróbujmy przyjrzeć się jego diecie. Można również sięgnąć po suplementy uzupełniające niedobór wapnia i witamin. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup suplementów dla naszego psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Będziemy mieli wówczas pewność, że podajemy naszemu pupilowi właściwe produkty.

Inną przyczyną gryzienia niepożądanych rzeczy mogą być swędzące zęby psa. W okresie szczenięcym dochodzi do wypadania mleczaków i wyrastania zębów stałych. Pies podczas proces może być niespokojny. Ruszające się zęby mogą powodować rozdrażnienie i dyskomfort. Psy szukają wtedy sposobu na ukojenie tych nieprzyjemnych objawów. Najlepszym rozwiązaniem dla psa jest gryzienie różnych przedmiotów. Warto zadbać o to, aby w zasięgu naszego pupila znajdowały się specjalne zabawki dla psa lub specjalne kości (gryzaki), a schowane były buty, torby, cenne dokumenty. Jest szansa, że dzięki temu uratujemy od zniszczeń również nasze meble i ściany.

Szkolenie psa

Jeśli zostaną wykluczone ewentualne niedobory w diecie, a wspomniane wyżej sposoby nie przyniosą oczekiwanego efektu, czas na szkolenie. Gryzienie mebli, ścian czy tez innych niepożądanych przedmiotów przez psa, może być też jego sposobem na zwrócenie naszej uwagi. Nauka poprawnego zachowania dobrze jest rozpocząć jeszcze w wieku szczenięcym. Każdy pies powinien wiedzieć w jakim obszarze naszego domu, może się poruszać. Będzie to wymagało od opiekuna sporo cierpliwości i systematyczności, ale konsekwencja w szkoleniu psa na pewno się opłaci.

Drogi posiadaczu psa! Pamiętaj tylko, że podczas nauki ważne jest nagradzanie za każde dobre zachowanie, a zakazane wprowadzanie kar w każdej postaci.