CategoriesPies Zdrowie

Nowotwór u psa. Jak zadbać o swojego zwierzaka?

Nowotwór. Proces rozwoju

Nowotwór to niekontrolowany rozrost komórek lub tkanek powodujący zmiany  o charakterze łagodnym lub złośliwym. Proces powstawania nowotworu rozpoczyna się zawsze tak samo: od mutacji w materiale genetycznym komórki, która utrwala się i jest przekazywana do komórek potomnych. W trakcie rozwoju tego procesu może dojść do nagromadzenia się wielu mutacji, które są przekazywane nowopowstałym komórkom. W efekcie skutkuje to zmianami nowotworowymi.

Predyspozycje rasowe psów

Wszystkie rasy psów powstały w wyniku doboru i krzyżowania przez człowieka odpowiednich, wyselekcjonowanych osobników. W wyniku tych zabiegów powstała rasa, czyli grupa osobników wizualnie i behawiorystycznie podobnych do siebie, które są ze sobą dość blisko spokrewnione genetycznie. To sprawia, że zwierzęta rasowe cechuje wysoka zapadalność na nowotwory. Według brytyjskich danych naukowych z 2013 roku, którymi objęte było 2000 psów rasowych badanych pośmiertnie, blisko 30% populacji zakończyło życie w związku z toczącym się procesem nowotworowym. Największy odsetek – 35-47% dotyczył: berneńskich psów pasterskich, rotwailerów, staffonshire bull terierów, terierów walijskich, golden retriverów, bokserów, buldogów francuskich, alaskan malamute’ów, beagli, seterów angielskich.

Pokrewieństwo genetyczne a zmiany nowotworowe

W związku z bliskim pokrewieństwem genetycznym osobników należących do tych samych ras psów istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się u naszego pupila zmiany o charakterze nowotworowym. Wielu hodowców idąc „na skróty” krzyżuje osobniki w obrębie własnych hodowli. W ten sposób utrwalają się mutacje w materiale genetycznym a predyspozycje do pojawienia się zmian o charakterze nowotworowym rosną.

Żywienie psa- pacjenta onkologicznego

W przypadku zdiagnozowanego nowotworu, trzeba pamiętać o odpowiednim odżywianiu naszego czworonoga. Takiemu psu należy zapewnić pokarm bogaty w łatwo przyswajalne składniki odżywcze, takie jak: białka, węglowodany, tłuszcze oraz w witaminy i minerały. O dobry stan pacjenta trzeba także zadbać podając mu substancje o udowodnionym działaniu w kierunku hamowania rozwoju komórek nowotworowych, takie jak trans- resweratrol czy kwercetyna. Dzięki temu wzrosną szanse, iż guz będzie rósł wolniej, a podatność komórek nowotworowych na chemioterapię – zwiększy się.