CategoriesKot Zdrowie

Nowotwór u kota. Co musisz wiedzieć?

Nowotwór u kota. Pierwsze objawy 

U kotów, tak jak u innych zwierząt stałocieplnych, może dojść do niekontrolowanych podziałów komórek, skutkujących powstaniem tzw. „grudek” na skórze zwierzaka. Takie zmiany powinny być jasnym sygnałem dla właściciela, że trzeba udać się do lekarza weterynarii. 
Lekarz wykonując badania dodatkowe sprawdzi, czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową czy innym stanem- np. torbielą lub procesem zapalnym. Nie odwlekajmy więc wizyty u lekarza – nowotwór to nie wyrok. Duża część zdiagnozowanych nowotworów nie jest złośliwa i nie daje nawrotów po usunięciu chirurgicznym.

Nowotwór? To nie musi być rak 

Słowo „nowotwór” przez wielu ludzi używane jest wymiennie ze słowem „rak”. W rzeczywistości nie oznacza jednak tego samego. Nowotwór to bowiem każda zmiana skutkująca nadmierną proliferacją (podziałami) komórek, włączając w to zmiany o charakterze niezłośliwym. Zaś rak to jeden z rodzajów nowotworów: złośliwy, pochodzący z tkanki nabłonkowej proces skutkujący powstaniem zmiany. Opiekun czworonoga nie jest zatem w stanie stwierdzić czy zmiana, którą wyczuł w dotyku jest rakiem, innym nowotworem czy też zmianą innego typu.
Które rasy kotów są najbardziej narażone na nowotwory? 
U kotów, podobnie jak i u psów, zwierzęta rasowe są bardziej predysponowane do wystąpienia zmian o charakterze nowotworowym. Według badań najbardziej narażone na choroby nowotworowe są: koty syjamskie, koty ras orientalnych i mieszańce tych ras. U tych oraz pozostałych ras kotów najczęściej diagnozowane są: nowotwór gruczołu mlekowego, chłoniak oraz nierzadko – mięsak poszczepienny. Ostatni z wymienionych nowotworów występuje praktycznie tylko u kotów. Do powstania zmiany o charakterze złośliwym- mięsaka, dochodzi w miejscu wykonania zastrzyku.

Kot – wyjątkowo wymagający pacjent

Koty są bardziej wymagającymi pacjentami niż psy. Są skryte i nie okazują tak wymownie, że czują się źle. Poza tym koty są mniejsze od większości psów, więc wszelkie zabiegi wymagają po stronie lekarza większej sprawności i precyzji. Koty są zwykle także bardziej wymagające jeśli chodzi o żywienie. Pokarm dla nich powinien być smakowity, bogaty w łatwo przyswajalne składniki: białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy, mikro- i makro- elementy. Do diety dobrze jest włączyć bezpieczne substancje o udowodnionym naukowo działaniu w kierunku zaburzania szlaków sygnałowych pomiędzy komórkami nowotworowymi. Przykładami takich substancji są trans- resweratrol i kwercetyna. Skuteczność wymienionych substancji w kierunku oddziaływania na komórki nowotworowe w przypadku różnych rodzajów nowotworów jest potwierdzona w blisko trzech tysiącach odrębnych badań naukowych. 
Należy pamiętać, że każdy kot, u którego stwierdzono proces nowotworowy powinien znaleźć się pod opieką lekarza weterynarii zarówno pod kątem leczenia jak i żywienia.