Czy wiesz, że już około 2 roku życia psa, na jego zębach może tworzyć się płytka nazębna? Jej przyrost może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jak temu zapobiec?
Czyszczenie psich zębów może wydawać się problematyczne, ponieważ te urocze czworonogi zwykle nie przepadają za zaglądaniem im do pyska. Jednak profilaktyka w postaci mycia zębów i dbania o świeży oddech naszego pupila jest niezwykle ważna dla jego zdrowia.
Brak utrzymania odpowiedniej higieny zębów psa, prowadzi do namnażania się bakterii w jego pysku, powstawania nieświeżego oddechu oraz tworzenia się płytki nazębnej, która z czasem może powodować stany zapalne dziąseł i ból zębów. Choroby przyzębia mogą doprowadzić również do stanów chorobowych nerek. Dlatego też, dbając o zdrowie psiego pyska, dbamy również o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu psa.
Jeśli masz obawy co do sposobu mycia zębów swojego czworonoga, poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak zrobić to prawidłowo.
Żel czy pasta do mycia zębów psa?
W przypadku wyboru odpowiedniego preparatu do czyszczenia zębów psa warto sprawdzić i żel i pastę. Oba te preparaty są skuteczne, jednak ostateczny wybór jest kwestią indywidualną. Niezwykle istotne i najważniejsze do zapamiętania jest to, aby nie stosować past do zębów dla ludzi. Preparaty do czyszczenia psich zębów mają inny skład i są całkowicie bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół, podczas gdy te, których sami używamy, mogą mieć negatywny wpływ na organizm naszego psa.
Pierwsze doświadczenie naszego pupila ze szczoteczką do zębów dla psa może nie być przyjemne i warto się do tego odpowiednio przygotować.
Zanim przejdziesz do szczotkowania zapoznaj swojego pupila ze smakiem oraz konsystencją wybranego preparatu.
Pamiętaj również o stopniowym przyzwyczajaniu psa do dotykania jego pyska. Ten etap wymaga cierpliwości i spokoju. Staraj się głaskać go po mordce, kiedy leży koło Ciebie oraz kiedy jest spokojny i zrelaksowany.
Następnie niewielką ilość pasty lub żelu nałóż na palec i delikatnie rozprowadź na zębach oraz dziąsłach psa.
Jeśli Twój pies jest bardzo wrażliwy i niezbyt chętnie pozwala obie zaglądać do pyska, w kolejnym kroku spróbuj czyścić jego zęby np. gazikiem z pastą.
Dopiero w momencie, kiedy zauważysz, że Twój pupil oswoił się już z powyższą czynnością – czas na szczoteczkę do zębów dla psa!
Na rynku dostępne są różne rodzaje i wielkości takich akcesoriów, więc warto wybrać taką, która jest dostosowana do wielkości naszego psa.
Nałóż pastę lub żel na szczoteczkę.
Następnie podnieś psie fafle, czyli zwisające po bokach pyska warstwy skóry i zaczynając od zewnętrznej strony zębów, przejdź do delikatnego szczotkowania.
Pamiętaj! – nic na siłę. Jeśli Twój pies zacznie protestować, przerwij. Czyszczenie zębów psa powinno być codzienną rutyną. Twój pupil nie może kojarzyć tej czynności z czymś nieprzyjemnym. Wręcz przeciwnie nich będzie to dla niego rodzaj zabawy i rozrywki.
Usuwanie kamienia nazębnego u psa
Kamień nazębny u psa to dość powszechne zjawisko. Powstawanie kamienia jest konsekwencją składu śliny psa. Odpowiednia higiena jamy ustnej psa może opóźnić proces jego powstawania.
Usuwanie kamienia powinno być przeprowadzone przez lekarza weterynarii w znieczuleniu ogólnym. Nie zaleca się robienia tego na własną rękę, ponieważ można w ten sposób uszkodzić dziąsła psa, co będzie bardzo bolesnym doświadczeniem dla naszego czworonoga.
Tutaj zawsze sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Gryzaki dla psa
Odpowiednia profilaktyka zdrowotna zębów naszego pupila to nie tylko ich mycie i czyszczenie. Aby zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej i namnażaniu się bakterii warto stosować również różnego rodzaju jadalne gryzaki, twarde przekąski dla psów oraz surowe warzywa, np. marchewkę.