To wspaniały i wyjątkowy moment, kiedy w naszym domu pojawia się nowy członek rodziny, ale musimy być na niego dobrze przygotowani….

Przez pierwsze 4 tygodnie od porodu szczenięta nie wymagają specjalnej opieki z naszej strony. W tym czasie to my musimy dbać o mamę, która dba o dzieci.

Po ukończeniu przez szczeniaki 4-tego tygodnia życia powinniśmy zrobić im pierwszy przegląd u lekarza weterynarii, odrobaczyć i zlikwidować pasożyty zewnętrzne. Szczeniaczki powinny przebywać z mamą i rodzeństwem do 6-8 tygodnia życia, gdyż jest to podstawą rozwoju zdrowych, wzajemnych relacji z innymi zwierzętami. Do nowego właściciela szczeniak powinien trafić między 7 a 8 tygodniem życia.

 

Czy wiesz jak powinna wyglądać prawidłowa dieta szczeniaka?

Do około 4 tygodnia życia szczeniakom wystarcza mleko matki. Po tym czasie do mleka można zacząć włączać stałe pokarmy. Szczenię przestaje ssać mleko w wieku około 2-3 miesięcy. Dieta szczenięcia powinna być odpowiednio bogata w białko oraz tłuszcze. Przyjmuje się, że zawartość białka w karmie dla szczeniąt powinna stanowić znaczną część dawki pokarmowej. Podając tłuszcze, należy zwrócić uwagę, by były one źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych np.: kwasu linolowego (kwas omega-6) oraz DHA (kwas omega-3). Istotnymi składnikami diety szczeniaka są również wapń i fosfor.

 

W takim razie ile posiłków powinien spożywać szczeniak?

Szczenięta mają bardzo duży apetyt, ale ich małe żołądki nie przyjmą większej ilości pokarmu jednorazowo, dlatego konieczne jest rozdzielenie dziennej dawki pokarmu na kilka mniejszych porcji. Dzienna ilość pokarmu, którą powinno zjadać szczenię, zależy od jego rasy, wielkości, wieku lub zaleceń lekarza. Można przyjąć, że im starsze szczenię, tym posiłków może być mniej. Powinny za to być bardziej obfite.

 

Czy zatem powinniśmy suplementować młodego psa?

Suplementacja powinna wspierać prawidłowy rozwój młodego psa. Szczególnie zadbać trzeba o układ ruchu, narządy zmysłów oraz układ odpornościowy. Należy przy tym pamiętać, że niektóre rasy psów mogą mieć specyficzne potrzeby rozwojowe – np. rasy psów dużych i olbrzymich. Włączenie do żywienia szczenięcia dodatkowych substancji należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Składniki zawarte w Junior-light dog, w połączeniu z właściwą dietą, zapewniają zrównoważony rozwój szczeniąt.