Istnieje wiele czynników, które wpływają na podatność naszych podopiecznych do wystąpienia schorzeń w obrębie dróg moczowych. Niestety sami opiekunowie nie pozostają bez winy, ponieważ nieprawidłowa dieta jest bardzo szkodliwa dla organizmu zwierzęcia. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do nieprawidłowości w budowie dróg moczowych to: nieprawidłowe ułożenie lub umiejscowienie pęcherza moczowego względem ujścia cewki moczowej, czy też przewężenie przewodów wyprowadzających mocz.

Elementem często pomijanym przy infekcjach dolnych dróg moczowych jest możliwość zarażenia się naszego pupila od innych zwierząt. W dużych miastach zagęszczenie psów i kotów jest bardzo duże i ich wzajemne kontakty mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji, których najczęstszą przyczyną są bakterii Escherichia coli (E. coli). Infekcje wywołane przez szczepy bakteryjne w obrębie dolnych dróg moczowych mają często charakter nawracający. 
Wspomniana wcześniej nieprawidłowa dieta może prowadzić do zmiany pH moczu. Prawidłowe pH moczu psa czy kota powinno być kwaśne (pH ≤ 6). Mocz o pH zasadowym lub obojętnym u zwierząt mięsożernych może prowadzić do powstawania kryształów zwanych struwitami (fosforany amonowo-magnezowe), przy czym ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest największe u kotów. Struwity powodują utrudnione oddawanie moczu, mogą też doprowadzić do całkowitego zablokowania dróg moczowych, co jest bardzo niebezpieczną sytuacją dla zwierzęcia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

Problemy z dolnymi drogami moczowymi są schorzeniami złożonymi, dlatego, by pomóc naszym pupilom, na rynku pojawił się preparat o wielokierunkowym działaniu i składnikami działającymi w wielu miejscach w organizmie. Linia produktów UrinoloxanUrinoloxan Cat i Urinoloxan Dog, po raz pierwszy na rynku preparatów dla zwierząt, łączy w sobie 4 składniki przywracające równowagę dróg moczowych: ekstrakt z żurawiny amerykańskiej (Vaccinium macrocarpon), standaryzowany na 10% zawartość PAC (proantocyjanidyn); ekstrakt z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum); glukozaminę w formie krystalicznej oraz witaminę C.
Preparaty z linii Urinoloxan w sposób kompleksowy zabezpieczają układ moczowy naszego czworonoga.

Ekstrakt z żurawiny amerykańskiej, standaryzowany na 10% zawartość PAC, ma potwierdzoną skuteczność w blokowaniu połączenia się bakterii ze ścianami przewodu moczowego, innymi słowy bakterie nie mogą rozwijać się ani kolonizować w drogach moczowych naszego pupila.

Ekstrakt z pietruszki zwyczajnej ma potwierdzone działanie przeciwzapalne, jednak główne zadanie ekstraktu to działanie moczopędne, tak ważne przy struwitach oraz infekcjach bakteryjnych. 
Glukozamina w formie krystalicznej zabezpiecza przewód moczowy przed urazami mechanicznymi oraz dodatkowo nie pozwala bakteriom na przyleganie do ścian przewodu moczowego.
Ostatni ze składników, witamina C, wspomaga zakwaszanie moczu, co z kolei pomaga w rozpuszczeniu struwitów i może pomóc w uniknięciu interwencji chirurgicznej.

Najważniejsze jest jednak, by w celu rozwiązania problemu powstawania kryształów struwiotowych, zmienić dietę naszego pupila na zakwaszającą.