Przełom grudnia i stycznia to okazja do hucznej zabawy i spotkań z bliskimi. To, co dla człowieka jawi się jako pretekst do mile spędzonego czasu, dla naszych ukochanych psów i kotów, może okazać się prawdziwym horrorem i źródłem stresu. Niżej znajdziecie kilka wskazówek, które sprawią, że Wasi milusińscy spędzą ten czas komfortowo.

Sylwester tradycyjnie wiąże się z zabawą i podwyższonym poziomem decybeli, który może powodować stres u psów i kotów. Do typowych objawów stresu należą: głośne dyszenie, niepokój, poszukiwanie schronienia (w skrajnych sytuacjach próby wciskania się do szaf, kątów), chęć ucieczki. Wszystko to objawy instynktu obronnego zwierzęcia, które postrzega huk zabawy sylwestrowej jako zagrożenie. Należy więc odpowiednio się nim zaopiekować. Pomogą w tym nasze wskazówki, które zamieszczamy niżej.

 

Zabierz zwierzę na spacer wczesnym popołudniem

W Sylwestra zabierz swoje zwierzę na spacer wczesnym popołudniem. Jest to konieczne z kilku powodów. O tej porze istnieje małe prawdopodobieństwo doświadczenia huku petard, które mogą powodować stres. Im późniejsza pora, tym większe ryzyko wystąpienia negatywnych emocji. Pamiętaj także, aby zawsze podczas sylwestrowego spaceru, prowadzić zwierzę na smyczy. Pozwoli to mieć je pod kontrolą w razie nieoczekiwanego wybuchy petardy.

 

Zasłoń okna i drzwi

Równie stresujące co głośne wybuchy dla naszych milusińskich są rozbłyski pochodzące od petard. Właśnie dlatego w ten jeden wieczór powinieneś szczelnie zasłonić okna. W ten sposób stworzysz zaporę, która pozwoli zwiększyć komfort Twojego psa lub kota. Przygotuj też miejsce, w którym zwierzę będzie mogło się schronić, gdy poczuje taką potrzebę. Do jego skonstruowania idealnie nadają się poduszki i koce.

 

Włącz muzykę

W Sylwestrową noc muzyka przyda się nie tylko do zabawy. Nieco głośniejsze (ale niezbyt głośne) dźwięki pozwolą zagłuszyć hałasy dobiegające z zewnątrz. Zwiększy to komfort Twoich zwierząt i zmniejszy stres.

 

Zachowuj się standardowo

Pamiętaj również, że zwierzęta doskonale wyczuwają Twoje emocje. Staraj się więc nie zachowywać w sposób niestandardowy. Kot lub pies zauważą niecodzienne zachowanie, co może powodować niepotrzebny stres. Nienaturalna uwaga poświęcona podopiecznym może spowodować odwrotny skutek, od tego, którego oczekiwałeś. Zachowuj się więc naturalnie.

 

Postaw na sprawdzone środki

Pomóc swoim zwierzakom możesz również, wybierając specjalistyczne preparaty, które zawierają substancje pozwalające zmniejszyć stres w sytuacjach takich jak Sylwester, rozłąka, zmiana otoczenia, wizyta u lekarza weterynarii itd. Jednymi z nich są Stressoxan dog i Stressoxan cat – mieszanki paszowe, które zawierają składki niwelujące skutki problemów behawioralnych. Zachęcamy do zapoznania się z ich specyfiką. 

Wręcz ulubiony przysmak

Pyszna przekąska pozwala odwrócić uwagę od niepokoju i – chociaż na chwilę – zapewnia odpoczynek od stresu wywołanego dźwiękami Sylwestra. W sytuacji, gdy Twój zwierzak reaguje impulsywnie na to, co dzieje się na zewnątrz, wręcz mu jego przysmak. Zazwyczaj powinno zapewnić to chwilę oddechu i komfortu psu lub kotu.

 

Trenuj przed Sylwestrem

Do Sylwestra należy się odpowiednio przygotować. Dotyczy to również zwierzęcia. Sukcesywny trening behawioralny przed Sylwestrem pozwoli obniżyć poziom stresu milusińskich. Na czym on polega? Regularne ćwiczenia mają na celu oswojenie z dźwiękami, które mogłyby wywoływać w nim reakcję obronną. W bezpiecznym miejscu daj swojemu przyjacielowi ulubioną przekąskę, upewnij się, że czuje się komfortowo, uruchom dźwięk petard (wiele nagrań znajdziesz w Internecie) i stopniowo zwiększaj głośność. Działaj powoli i stopniowo. Jeżeli zwierzę zareaguje strachem, natychmiast przerwij trening. Powtarzalność tych ćwiczeń pozwoli oswoić zwierzę z dźwiękami charakterystycznymi dla tej nocy i w konsekwencji obniżyć niepokój. Trening warto rozpocząć znacznie wcześniej, nawet miesiąc przed Sylwestrem.

Na koniec uwaga, która powinna być oczywista. Nigdy nie zabieraj swojego czworonoga na huczne zabawy czy pokazy fajerwerków. To, że tego rodzaju rozrywka jest zabawą dla Ciebie, nie oznacza, że będzie również przyjemnością dla niego.

 

Życzymy dobrej zabawy zarówno Wam, jak i Waszym milusińskim.