Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a przyjaciół zazwyczaj znamy bardzo dobrze. Psi język jednak jest czymś, czego trudno się nauczyć, a wręcz jest to niemożliwe. Jak więc rozpoznać czy naszemu psu coś dolega?

Nos psa prawdę Ci powie

Nie traktuj tego jednak jak jakieś czary. Psi nos jest bowiem niezwykle wyjątkowy i ważny. Węch naszego pupila jest bardzo czuły. W zależności od rasy psa, jego nos posiada od 25 do nawet 45 razy więcej komórek węchowych niż u człowieka. To umożliwia mu rozpoznawanie ponad pół miliona różnych zapachów. Wiele z nich zapamiętuje i może kojarzyć z różnymi osobami, sytuacjami czy rzeczami. Mokry i zimny nos psa wzmacnia tę umiejętność, ale warto zwrócić uwagę czy wydzielina z nosa jest prawidłowa. Prawidłowa wydzielina jest przezroczysta o konsystencji śluzu i nie ma jej zbyt dużo. Nos jest po prostu wilgotny. Jeśli jest gęsta, ropna o żółto-zielonym kolorze lub czarna – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Co oznacza suchy nos u psa?

Nie zawsze suchy nos u psa musi świadczyć o stanie chorobowym. Może się wysuszać kilka razy w ciągu dnia np. podczas upalnych dni lub kiedy pies przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu. Warto zatem zwracać uwagę na temperaturę i wilgotność miejsca, w którym znajduje się nasz pupil.

Kiedy suchy nos u psa oznacza chorobę?

Nos psa staje się wilgotny dzięki kanalikowi nosowo-łzowemu, który znajduje się w przedsionku jego nosa. Kanalik ten ma tendencję do zatykania się, co powoduje jego niedrożność i wysuszanie nosa psa. Inną przyczyną suchej trufli (psiego nosa) może być:

  • Przeziębienie u psa
  • Problemy dermatologiczne
  • Zapalenie zatok
  • Alergie
  • Odwodnienie

Ta ostatnia z wymienionych przyczyn może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli suchości nosa towarzyszą również zapadnięte gałki oczne i suche dziąsła, konieczna będzie natychmiastowa interwencja lekarska.

Oprócz nieprawidłowej temperatury i wilgotności powietrza czy włączonej klimatyzacji w pomieszczeniu nos psa może wysuszać się poprzez wspomnianą wcześniej niedrożność kanalika nosowo-łzowego. Może się on zatkać podczas zabawy w ziemi czy piasku lub podczas jedzenia, kiedy pies wkłada cały pyszczek do miski.

Jak nawilżać nos psa?

Dbanie o prawidłowe nawilżenie nosa psa jest bardzo ważne. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, jaka jest bezpośrednia przyczyna suchego nosa psa, zacznijmy od konsultacji z lekarzem weterynarii. Gdy zostaną wykluczone czynniki chorobowe, postawmy na profilaktykę. Regularne nawilżanie maścią np. z witaminą A i oczyszczanie psiej trufli ma korzystny wpływ nie tylko na jego doznania węchowe. Dzięki prawidłowej profilaktyce zmniejszamy ryzyko podrażnienia psiego nosa oraz skłonności do zatykania się kanalika nosowo-łzowego.