Wyjście na zakupy, do lekarza lub do pracy: prędzej czy później Twój pies będzie musiał zostać sam w domu. Samotność nie leży w psiej naturze, więc w związku z Twoim wyjściem może pojawić się u niego ogromny niepokój.  W końcu psy to zwierzęta stadne i chcą zostać blisko sfory — w tym przypadku swojej ludzkiej rodziny. Aby zostawianie psa samego nie stało się problemem potrzeba ćwiczeń.

 

Dlaczego pies boi się samotności?

Najważniejszą kwestią dla psa jest Twoje zachowanie. Pies postrzega Cię jako głównego członka stada i zawsze będzie szukać Twojej bliskości. Dlatego nie zostawiaj swojego czworonoga samego w domu dłużej, niż jest to absolutnie konieczne. Na szczęście, choć psy są zwierzętami bardzo towarzyskimi, które potrzebują miłości i towarzystwa, mogą również nauczyć się, że bycie samemu jest całkiem znośne. Wystarczy tylko dobre przygotowanie i cierpliwa nauka. W ten sposób Twój pies nauczy się, że chwile samotności są normalną częścią dnia.

 

Pies sam w domu — praktyczne wskazówki

Istnieje kilka sposobów, aby stopniowo przyzwyczaić psa do samotności. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej:

  1. Już od pierwszego dnia staraj się nie poświęcać psu całej swojej uwagi przez cały dzień. Od czasu do czasu zostaw go w spokoju, nie głaszcz go, nie patrz na niego co chwilę. Jeśli masz dzieci, wytłumacz im, że nawet mały szczeniak potrzebuje czasu dla siebie.
  2. Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do przebywania z Tobą w tym samym pokoju powiedz mu, żeby został, kiedy Ty na chwilę wyjdziesz. Nagradzaj psa, gdy uda mu się to zrobić ze spokojem. Jeśli pies toleruje to ćwiczenie, spróbuj wyjść z domu na krótki czas.
  3. Nie zostawiaj psa samego od razu na dłuższy czas. Godziny samotności powinny być zwiększane stopniowo. Zacznij od krótkich nieobecności i wychodź zawsze wtedy, gdy pies jest spokojny. Jeśli po pewnym czasie zauważysz, że pies jest nadpobudliwy lub nie może się uspokoić, gdy go zostawiasz, zacznij od nowa.
  4. Nie zwlekaj z pożegnaniem, nie rób zbytniego zamieszania i nie bądź zbyt impulsywny po powrocie. Powinieneś dać mu odczuć, że Twoje wyjście i powrót to normalne sytuacje.
  5. Rozpocznij socjalizację swojego szczeniaka jak najszybciej. Pomóż mu od początku przyzwyczaić się do innych ludzi. Ułatwi to późniejsze pozostawienie go z opiekunem, rodziną lub przyjaciółmi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić komfort Twojego psa, stworzyć mu przyjemne otoczenie i uniknąć nudy. Przed wyjściem przygotuj dla swojego pupila torbę z zabawkami, którą wyjmiesz tylko wtedy, gdy zostawisz go samego. W ten sposób pies będzie kojarzył Twoją nieobecność z czymś pozytywnym! Dobrym pomysłem jest również włączenie telewizora lub radia na niskim poziomie głośności, aby zamaskować nadmierną ciszę lub dźwięki z zewnątrz, które mogą psa przestraszyć.

 

Obserwuj, jak Twój pies reaguje na samotność

Czy wiesz, że niektóre psy cierpią w milczeniu? Jeśli zauważysz, że Twój pies nieustannie wpatruje się w Ciebie, gdy jesteś w domu, może to być również wskazówka, że boi się Twojego zniknięcia. Nawet jeśli jest to pies, który jest już przyzwyczajony do przebywania w samotności, zbyt długi czas czekania na właściciela może powodować u niego lęk separacyjny. Poćwicz z nim i pokaż, że bycie samemu przez jakiś czas nie jest niczym niepokojącym.