Pierwsze dni psa w nowym domu to wiele emocji, zarówno ze strony zwierzaka, jak i jego opiekuna. O czym należy pamiętać, by pies w nowym domu od początku czuł się dobrze i bezpiecznie? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zaczynamy!

Przygotuj dom na przybycie psa

Zanim jeszcze nowy czworonożny członek rodziny pojawi się w mieszkaniu, koniecznie zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciekawskich i wszędobylskich szczeniaków. Zabierz też z zasięgu psa przedmioty, które mógłby strącić i zniszczyć (szklane ozdoby, ceramikę itd.). Oczywiście ważne jest także przygotowanie zawczasu wyprawki dla psa: miski, jedzenia, obroży, smyczy lub szelek czy też legowiska. Jednym słowem, zadbaj o wszystkie niezbędne przedmioty, które będą towarzyszyć nowemu domownikowi na co dzień.

Pies w nowym domu – pierwsze chwile

Tuż po przekroczeniu progu Twojego mieszkania pupil może czuć się nieco zdezorientowany. Daj mu chwilę na zapoznanie się z otoczeniem. Pozwól mu przespacerować się po wnętrzu. Jeśli w domu jest więcej domowników, poproś ich, aby dali psu nieco wolnej przestrzeni. Niech pupil sam, w spokoju, zrobi obchód mieszkania i je obwącha. Setki nowych zapachów mogą go ciekawić ale i przytłaczać. Na przytulanie i głaskanie przyjdzie czas później. W tej chwili lepiej usiąść obok i po prostu obserwować pupila. Dzięki temu pies w nowym domu poczuje się swobodniej, a domownicy będą mieli okazję zaobserwować, co w otoczeniu zaciekawiło go najbardziej oraz jak chętnie sam z własnej woli wejdzie w interakcję z ludźmi.

Pokaż psu jego miejsce - mowa tu zarówno o miejscu rozumianym dosłownie, jak i w przenośni. Zatem: wskaż mu, gdzie znajduje się jego legowisko, ale też, że to Ty jesteś wyżej w hierarchii stada, za które uzna on całą Twoją rodzinę. Nie należy zatem stwarzać wrażenia, że to on jest najważniejszy (choć pewnie w tej chwili tak czujecie). . Jest to też odpowiednia pora, aby pokazać mu zwyczaje, które panują w waszym mieszkaniu. Pies w nowym domu od początku powinien wiedzieć, co mu wolno, a czego nie.

Czy wiesz, że…

Duże znaczenie ma pora przybycia psa do nowego domu. Najlepiej „wielkie wejście” zaplanować na godziny przedpołudniowe. Z reguły to pierwsza noc w nowym miejscu zamieszkania bywa dla czworonoga najtrudniejsza. Im wcześniej więc tam przybędzie, tym więcej będzie miał czasu na zaaklimatyzowanie się nim zapadnie zmierzch. Dobrą praktyką jest przyniesienie do domu zabawki lub kocyka, który do tej pory towarzyszył psu. Dzięki temu pies poczuje się w nowym domu bezpieczniej.

Jak widać pierwsze dni psa w nowym domu mogą przysporzyć nieco kłopotów, ale jeśli podejdziesz do tego z głową i zastosujesz się do naszych rad, na pewno będzie to początek pięknej przyjaźni i wspaniałej przygody.