Obroża lub szelki dla psa to niezbędny sprzęt, w który wyposażyć musi swojego czworonoga każdy opiekun. Mamy tu na myśli zarówno względy czysto prawne, te praktyczne, jak i związane z komfortem wychodzenia ze swoim pupilem na spacery. Dzięki szelkom lub obroży oraz smyczy jesteś w stanie zapanować nad swym podopiecznym w każdej sytuacji, mniej lub bardziej codziennej. Nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować? Przedstawiamy wady i zalety obydwu z nich.

Obroża dla psa – zalety

Niewątpliwą zaletą obroży dla psa jest to, iż zakładanie jej jest wyjątkowo łatwe i szybkie. Wystarczy dosłownie chwila i Twój pupil już ma ją na szyi. Nawet jeśli psiak jest niesforny czy też bardzo charakterny i żywiołowy, z założeniem obroży nie będziesz mieć żadnych problemów.

Poza tym obroża pozwala na całkowitą kontrolę zachowania psa i szybkie reagowanie na niewłaściwe zachowanie pupila. Z tego też względu to akcesorium poleca się dla większych psów i tych mających bardziej żywiołową naturę.

Obroża dla psa – wady

Wadą obroży jest m.in. to, że przy bardziej energicznym szarpnięciu za smycz podczas spaceru dochodzi do silnego dociśnięcia jej do szyi. To natomiast może spowodować nie tylko dyskomfort, ból czy podrażnienia, ale w skrajnych wypadkach urazy kręgów szyjnych czy uszkodzenia tchawicy. Aby zminimalizować to ryzyko, musisz pamiętać, by zapinać obrożę u nasady szyi psa, a nie wyżej. Dla większych psów polecane są obroże skórzane, dla mniejszych oraz szczeniaków te wykonane z nylonu lub neoprenu.

Innym minusem tego rozwiązania jest to, że kiedy obroża będzie zbyt luźna, wystarczy dosłownie chwila nieuwagi i twój czworonożny przyjaciel oswobodzi się z niej i ucieknie. Jeśli więc źle ją dobierzesz lub zbyt luźno zapniesz, nie zapewni bezpieczeństwa psu i jego otoczeniu. Ucieczka psa bowiem może okazać się tylko kwestią czasu.

Szelki dla psa – zalety

Bardzo ważną zaletą szelek jest fakt, że nawet jeśli pies mocniej pociągnie za smycz czy wręcz nią szarpnie, rozłożone są one na jego ciele tak, że nie będzie odczuwał dyskomfortu. Nie ma zatem tutaj ryzyka nazbyt silnego nacisku na szyję psa przy mocnym szarpnięciu, gwałtownym ruchu będącym reakcją na jakiś bodziec zewnętrzny.

Kolejny plus zdecydowania się na szelki dla psa to fakt, iż rozwiązanie to zachęca do aktywności zarówno twojej, jak i twojego podopiecznego. Jeśli więc planujesz wspólne bieganie w plenerze z psem, o wiele lepiej sięgnąć po szelki niż po obrożę. Twój pupil z pewnością doceni komfort korzystania z nich właśnie podczas wspólnych biegów.

Szelki dla psa – wady

Rzecz jasna szelki dla psa mają także i wady. Nie da się zaprzeczyć, że zakłada się je zdecydowanie dłużej niż obrożę. Dla zupełnego laika w tym temacie na pierwszy rzut oka może to wydawać się prawdziwym wyzwaniem. Jeżeli twój pupil jest ruchliwy, a ty niecierpliwy, ich zakładanie może zdecydowanie podnieść ci ciśnienie bez konieczności picia kawy.

Do minusów szelek dla psa zaliczyć trzeba też to, że są nieodpowiednie dla dużych i bardzo energicznych psów. Decydując się na szelki w takim wypadku nie będzie ci tak łatwo sprawować kontroli nad zachowaniem swojego pupila, jakby miało to miejsce w przypadku korzystania z obroży.

Jak zatem widać, obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. To, które z nich będzie bardziej odpowiednie dla twojego psa, zależy zarówno od wielkości czy charakteru czworonoga, jak i jego trybu życia. Niektórych spośród minusów można też uniknąć odpowiednio dobierając rozmiar obroży czy szelek i prawidłowo je zakładając.