Zbyt długie paznokcie powodują dyskomfort u człowieka utrudniając wykonywanie wielu czynności, bądź narażając na zadrapania. Podobnie jest w przypadku psich pazurów, które powinny być regularnie skracane, aby zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnych konsekwencji. Dlaczego obcinanie pazurów u psa jest tak ważne? Kiedy i jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

Obcinanie pazurów u psa – dlaczego jest tak ważne?

Pozostawienie zbyt długich pazurów u psa niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Powodują one ból podczas chodzenia, skakania czy biegania. Długie pazury u psów mogą być przyczyną nadwrażliwości łap i bolesnych ran. Ponadto mogą prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. To jednak jeszcze nie koniec przykrych konsekwencji. Zbyt długie pazury mogą doprowadzić do zaburzenia postawy, chodu, zachwiania równowagi a nawet zwyrodnienia stawów. W tym miejscu należy obalić powszechnie panujący mit: długie pazury nie zapewniają psom dobrej przyczepności na gładkich powierzchniach! Dlatego, chcąc uniknąć opisanych powyżej zagrożeń oraz mając na uwadze dobro pupili, należy regularnie dbać o skracanie ich pazurów.

 

Kiedy i jak należy obcinać psie pazury?

Sygnałem mówiącym nam, że nadszedł już czas na obcięcie pazurów naszego pupila, jest moment, kiedy słyszymy charakterystyczny odgłos stukania, gdy pies się porusza. Zbyt długie pazury, uderzają o podłoże i powodują dyskomfort podczas poruszania się. W zależności od tego, po jakim podłożu będzie poruszał się pies, szybciej lub wolniej zetrze pazury. Warto kontrolować ich długość, bo warunkuje ona komfort życia naszego zwierzaka.

 Obcinanie psich pazurów nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni moment. Najlepiej obcinać pazury naszego psa tuż po jego przebudzeniu lub po powrocie ze spaceru. Pupil jest wtedy w najlepszym nastroju i najmniej się stresuje.

Dobrze jest wcześniej zaznajomić psa z narzędziem do obcinania pazurów i odgłosem, jaki wydaje. W tym celu możemy dotknąć nim łap czworonoga i pozwolić mu poznać przyrząd, obwąchać go.

 Następnie przechodzimy do obcinania. Należy używać w tym celu specjalnych cążek do pazurów dla psów. Dostępne są one w gabinetach weterynaryjnych w różnych rozmiarach. Pamiętajmy aby stosować narzędzie specjalnie przeznaczone do obcinania psich pazurów.

 Obcinając pazury psa, wykonujmy szybkie i zdecydowane ruchy. Róbmy to od góry do dołu, skracając je stopniowo o 2-3 milimetry. Zwróćmy uwagę na to, że pazur zbudowany jest z części żywej i martwej. Skracać można tylko część martwą. Można ją rozpoznać po jaśniejszej barwie niż część unaczyniona. Zdarza się, że podczas obcinania pazurów psa naruszymy żywą strukturę. Należy wówczas odpowiednio zabezpieczyć powstałą ranę.

Jeśli obcinanie pazurów naszego czworonoga sprawia nam trudności, warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii.