Pies jest uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka. To przede wszystkim wierne i uczynne zwierzę. Jest też dobrym stróżem i niezawodnym obrońcą. Pies to kompan człowieka na dobre i na złe. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Wielokrotnie traktowany jest jako członek rodziny. Często pojawia się pytanie: jaki pies będzie najlepszym towarzyszem dla dziecka? Na łamach artykułu, postaramy się na nie odpowiedzieć i ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Co warto wiedzieć, decydując się na wybór psa dla dziecka?

Wybór odpowiedniego psa dla dziecka z pewnością nie jest łatwą decyzją. Należy go starannie przemyśleć biorąc pod uwagę nasze możliwości przestrzenne, usposobienie czworonoga,  kwestie opieki jakiej psiak potrzebuje. Zasada jest prosta, dla młodszych dzieci warto przemyśleć wybór rasy o nieco większych gabarytach, gdzie wspólna zabawa i obustronna opieka będą szły ze sobą w parze. Natomiast starsze dzieci mogą być posiadaczami zarówno większych jak i mniejszych psów. W pierwszym przypadku starsze dzieci będą mogły już same wyprowadzać swojego pupila bez ryzyka, że zwierzak nie pociągnie ich za mocno. Natomiast w drugim nie dojdzie do sytuacji, że pies będzie traktowany jako zabawka czy maskotka.

Przyjrzyjmy się zatem rasom psów dedykowanym dzieciom i rodzinom.

Jaką rasę psa wybrać? Idealny pies dla dziecka

Idealny pies dla dziecka to ten o łagodnym usposobieniu, cierpliwy, skory do zabawy, przyjacielski i opiekuńczy. Poniżej przedstawimy kilka ras psów, które najlepiej wpisują się w ten profil.

Nowofundland i Berneńczyk

Są to rasy psów o nieco większych gabarytach, które mogą być idealnym wyborem dla młodszych dzieci. Są niezwykle towarzyskie, łagodne, delikatne i opiekuńcze. Nie przeszkadza im hałas i posiadają dużą wytrzymałość, co jest niezwykle cenne podczas wspólnych zabaw.

Golden  Retriever i Labrador

Są to łagodne, posłuszne i inteligentne psy. Przywiązują się do właściciela i czują z nim silną więź. Rasa ta jest bardzo żywiołowa i ruchliwa, przez co może idealnie zgrać się z niespożytą dziecięcą energią.

Buldog francuski

Jest to rasa, która z pozoru nie wygląda na przyjazną, ale nic bardzo mylnego. Buldog francuski jest usposobieniem spokoju i cierpliwości. Nie wykazuje agresji i jest skory do zabaw. Bardzo lubi dzieci, jest odważny i przyjacielski.

Beagle

Jest to rasa bardzo przyjazna i towarzyska. Posiada niespożytą dawkę energii. To bardzo aktywne psy, które uwielbiają być w ciągłym ruchu. Ich sierść jest łatwa w pielęgnacji.

Pudel

Jest to rasa niezwykle opiekuńcza, elegancka i cierpliwa. Potrafi się dostosować do każdych warunków. Idealnie wkomponuje się w aktywną rodzinę. Charakteryzuje ją wiele odmian, od mniejszych do większych. Pudle mają wesołe usposobienie i są chętne do zabawy. Posiadają włosy zamiast sierści co może być dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Samojed

To bardzo cierpliwa, a jednocześnie żywiołowa rasa, lubiąca spędzać czas na zewnątrz. Psy te z powodzeniem dotrzymają kroku w zabawie każdemu dziecku. Ich piękna i gęsta sierść ma zdolności do samooczyszczania się.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy kilka ras psów, które będą odpowiednimi kompanami dla rodzin z dziećmi. Należy dobrze zastanowić się nad ich gabarytami i usposobieniem, które najlepiej wpisze się w profil naszej rodziny. Pamiętajmy także, aby kupować psy z rodowodem, wówczas mamy pewność rasy i informacje, które będą cennym źródłem wiedzy.  Pies nie jest zabawką, a podejmując decyzję o pojawieniu się czworonoga w domu, należy traktować go jak pełnoprawnego członka rodziny.