Zdarzają się sytuacje, kiedy kot musi zostać w domu sam. Czasem są to krótkie wyjścia związane z codziennymi obowiązkami, a niekiedy zdarzają się te dłuższe nieobecności opiekunów. Bywa, że pupil zmuszony jest do spędzenia kilku godzin bez naszego czujnego oka, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Co zrobić, aby stęskniony kot nie zmienił naszego domu w poligon w czasie naszej nieobecności? Podpowiadamy!

Kot stolarz

Koty uwielbiają ostrzyć sobie pazurki, niestety często kosztem naszych drzwi.  Zwłaszcza pod nieobecność opiekuna.  Taki manicure kończy się zazwyczaj nieestetycznym zadrapaniami, z którymi ciężko cokolwiek zrobić…

Można jednak zabezpieczyć zarówno skrzydła jak i futryny drzwiowe przed stolarskim hobby mruczka. Na rynku dostępne są specjalne folie, które ochronią drzwi przed zadrapaniami kota. Bezbarwna, gładka, samoprzylepna folia jest dostępna w różnych formatach.

Nasza rada – folię można nałożyć na różne powierzchnie. Świetnie sprawdzi się na frontach i bokach mebli. Możesz też zapewnić kotu specjalne drapaki, które odwrócą uwagę od innych powierzchni w domu.

Kot dekorator wnętrz

Czy zdarza się Wam, że po powrocie do domu znajdujecie na podłodze drobne przedmioty, które jeszcze przed wyjściem były na swoim miejscu na półkach, komodzie, stole itp.? Czy po powrocie do domu zdarza się, że wokół doniczek z roślinami znajduje się sporo ziemi?

Niestety to nie sprawka czarodziejskich krasnoludków – to kot sam w domu. Skąd takie wnętrzarskie zacięcie u pupili? Wytłumaczenie jest mało skomplikowane – po prostu kot się nudził i sam zapewnił  sobie rozrywkę, strącając różne przedmioty. Może być to też wynikiem ciekawości  i instynktownej potrzeby polowania. Warto jednak zaradzić takim harcom naszych kotów.

Naturalnym wydaje się zabezpieczenie i schowanie przedmiotów, które mogłoby szczególnie zainteresować kota. Jest to jednak rozwiązanie, które wyeliminuje problem tylko chwilowo. Kot znajdzie inną rozrywkę, niekoniecznie bezpieczną dla niego i naszego domu. Dlatego warto zapewnić zabawę futrzakowi, kiedy nie ma nas w domu. Jak? W sklepach zoologicznych jest wiele zabawek przeznaczonych dla kociaków, samemu też można takowe wykonać. Ważne, żeby oddziaływały na zmysły pupila, wydając dźwięki jak np. szelest. Polecamy wcześniej sprawdzić, które najbardziej przypadną mu do gustu, bawiąc się z nim.

Kot elektryk

Wracasz do domu, próbujesz podłączyć już prawie całkiem rozładowany telefon i nic się nie dzieje… Wszystko dobrze wpięte, ale jednak coś nie działa. Spoglądasz na kabelek, widzisz ślady po ząbkach i już wiesz, że ktoś próbował się tu bawić w elektryka.

Koty lubią wgryzać się w kable z wielu przyczyn. Oczywiście nuda, stres i samotność wybijają się na pierwszy plan. Przy braku reakcji z naszej strony, nie tylko zostaniemy pozbawieni ładowarek i przedłużaczy – to akurat najmniej poważne konsekwencje, przy takim nawyku niestety naszemu kotu może stać się coś groźnego.

Jak zareagować na takie zachowanie? Podobnie jak w przypadku przewracania przedmiotów, powinniśmy zapewnić kotu rozrywkę i odciągnąć jego uwagę od kabelków, na przykład dzięki zabawkom. Przed wyjściem warto też pobawić się ze zwierzakiem, aby był szczęśliwy, zrelaksowany i przy odrobinie szczęścia na tyle zmęczony, że nie będą mu w głowie dodatkowe harce.

Polecamy również zabezpieczyć kable, ukrywając je za meblami, chowając ładowarki do pojemników, tak, aby kot miał do nich utrudniony dostęp.