Kleszcze to pasożyty, które żywią się krwią m. in. naszych zwierząt domowych. Są one jednymi z najbardziej znanych ektopasożytów u kotów. Kleszcze bywają nie tylko uciążliwe, ale mogą również przenosić poważne choroby. Często wbijają się za uszami, na szyi i między łapami Twojego zwierzęcia, gdzie są najtrudniej dostępne. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z kleszczem, który mocno wbił się w skórę, przeczytaj poniższy artykuł. 

 Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze mogą przenosić choroby, których nie należy lekceważyć. To prawda, że koty bardzo rzadko chorują na choroby przenoszone przez kleszcze, ale takie ryzyko istnieje. Ukąszenie kleszcza powoduje miejscowy stan zapalny, a w późniejszym czasie może także wywołać boreliozę- jeśli w ślinie kleszcza znajdowała się bakteria powodująca tą chorobę. Jeśli kot zachoruje to do najczęstszych objawów należą: gorączka, utrata apetytu, ale także upośledzenie działania układu nerwowego. Kleszcze przenoszą również inne choroby, do których zaliczana jest np. erlichioza. Przebieg choróby zależy od indywidualnych predyspozycji zwierzęcia, i gatunku bakterii oraz ewentualnej obecności chorób współistniejących. Pierwsze objawy są niespecyficzne i mogą obejmować apatię, utratę apetytu, gorączkę i utratę masy ciała. Namnażanie się drobnoustrojów w organizmie prowadzi również do powiększenia węzłów chłonnych. Jeśli choroby przenoszone przez kleszcze wykryje się wcześnie, można je próbować wyleczyć antybiotykami przepisanymi przez lekarza weterynarii. Możliwe są jednak nawroty, dlatego nie powinno się lekceważyć zmian w zdrowiu kota.

Usuwanie kleszczy u kotów

Najlepiej jest obejrzeć swojego kota po każdym spacerze na świeżym powietrzu. Wielkość kleszcza zależy od ilości pobranej przez niego krwi, dlatego czasami są one mniej lub bardziej widoczne. Im wcześniej kleszcze zostaną usunięte tym mniejsze ryzyko, że ewentualne niebezpieczne patogeny przenoszone przez niego dostaną się do rany.

Podczas usuwania kleszcza nie powinno się go ściskać, wykręcać ani smarować olejem. Ważne jest również, aby kleszcza całkowicie usunąć. Jeśli jego główka utknie, może to również prowadzić do miejscowego stanu zapalnego. Najłatwiejszym sposobem usuwania kleszczy jest użycie małej pęsety lub tak zwanych kleszczołapek. 

Usuwanie kleszczy za pomocą odpowiedniej pęsety:

  1. Umieść pęsetę jak najbliżej skóry kota.
  2. Złap kleszcza i wyciągnij ją ostrożnie i równomiernie z miejsca wkłucia.
  3. Sprawdź, czy kleszcz został całkowicie usunięty.
  4. Zdezynfekuj ranę i regularnie ją kontroluj. Jeśli w miejscu wkłucia pojawi się stan zapalny, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Po usunięciu kleszcza obserwuj swojego pupila. Jeśli kot inaczej się zachowuje, jest ospały lub ma gorączkę, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii.