Koty wprost uwielbiają wylegiwać się, przeciągać i oczywiście… spać. Kiedy patrzysz z boku na swojego pupila, niejednokrotnie odnosisz wrażenie, że przesypia on niemal cały dzień. I jest w tym sporo prawdy. Kot bardzo dużo czasu spędza właśnie na biernym odpoczynku, priorytetem jest zapewnienie mu do tego jak najlepszych warunków. Dlaczego warto kupić legowisko dla kota i czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!

Dlaczego legowisko dla kota jest takie ważne?

Legowisko dla kota pełni więcej funkcji niż mogłoby się wydawać. Oczywiście przede wszystkim będzie to mebel przeznaczony do snu – tak w dzień, jak i w nocy – oraz do odpoczynku. Na tym jednak nie koniec. Kocie legowisko stanie się dla czworonożnego pupila jego azylem. Bo choć kot nie jest typowym samotnikiem, to jak wiadomo lubi chodzić swoimi drogami i mieć gdzie się skryć przed nadmiarem drażniących w danym momencie bodźców zewnętrznych. I taką kryjówką będzie właśnie ustawione w odpowiednim miejscu legowisko. Legowisko zapewnia też twojemu futrzanemu przyjacielowi utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w chłodniejsze dni i noce.

Jakie legowisko dla kota będzie najlepsze?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów legowisk dla kotów, począwszy od poduszek czy klasycznych legowisk, poprzez budki i domki, a skończywszy na legowiskach grzejnikowych i parapetowych. Każde spośród tych rozwiązań ma oczywiście swoje zalety.

Poduszka dla kota

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie jego niewielka cena, wystarczy kupić tanią poduszkę lub wykorzystać którąś z tych, które masz w domu. Posłanie takie łatwo się czyści, bez problemu możesz je także przenieść w dowolne miejsce.

Klasyczne legowisko dla kota

Zamiast zwyklej poduszki możesz też wybrać tradycyjne, najczęściej owalne lub prostokątne, legowisko dla kota. Je również możesz przenosić w zależności od potrzeb. Cena takich legowisk również jest atrakcyjna. Dzięki nieco wyższym od poziomu posłania ściankom dla zawiniętego w kłębek kota rozwiązanie to będzie bardziej komfortowe od zwyklej poduszki.

Budka lub domek dla kota

Tego typu legowisko można już w pełni uznać za koci azyl. Budka lub domek dadzą twojemu podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa i intymności. To wręcz idealne rozwiązanie dla tych kotów, które wprost uwielbiają chować się w koszach, pudłach i innych ciasnych kryjówkach.

Hamak dla kota

Takie akcesorium może okazać się idealne dla młodego, żywiołowego kota, który nie lubi nudy i rutyny. Stanie się on nie tylko lubianym miejscem na drzemkę, wskakiwanie na hamak kot potraktuje jako formę zabawy. Jak można się łatwo domyślić, nie będzie to tym samym dobre legowisko dla starszego kota lub takiego, który z różnych względów ma problemy z poruszaniem.

Legowisko dla kota na grzejnik lub parapet

Koty lubią wylegiwać się w ciepłych miejscach. A do takich należą, poza słynnym zapieckiem uwielbianym przez Bonifacego, właśnie parapety oraz grzejniki. Kiedy zamocujesz tam takie legowisko, twojemu podopiecznemu na pewno będzie się o wiele wygodniej odpoczywało niż wtedy, kiedy leżałby bezpośrednio na parapecie. Poza tym takie akcesorium jest nie tylko pomysłowe, ale też wyjątkowo estetyczne.

Być może przed przeczytaniem tego artykułu wydawało ci się, że legowisko dla kota nie jest w ogóle potrzebne. Oczywiście jeśli kot zechce spać, znajdzie sobie mniej lub bardziej dogodną lokalizację na błogie leniuchowanie. Może to być choćby łóżko opiekuna czy przepastny fotel stojący w salonie. Nie oznacza to jednak, że legowisko dla kota to zbędny zakup. Jest wręcz przeciwnie. Stanie się ono dla twojego pupila miejscem, które zawsze będzie na niego czekać i gdzie odda się on błogiemu odpoczynkowi nie niepokojony przez nikogo. Niezależnie od tego, czy pokocha je do tego stopnia, że zrezygnuje z innych „miejscówek” czy też będzie ono jedną z kilku stref przeznaczonych do odpoczynku, warto się na nie zdecydować.