Przy wyborze transportera dla kota należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, wygodę i trwałość. Znalezienie odpowiedniego produktu jest inwestycją, która się opłaca, ponieważ właściwy transporter sprawi, że Twój kot poczuje się bezpiecznie i podróż będzie dla niego mniej stresująca.

Co to znaczy, że transporter jest dobry?

Oferta transporterów jest duża i atrakcyjna, a rozpiętość cenowa ogromna. Na rynku możemy znaleźć transportery wykonane z miękkiej tkaniny, pianki, wikliny i twardego plastiku, w wielu wzorach i kolorach. Na co więc się zdecydować? Jeśli znasz kocie przyzwyczajenia, z pewnością wiesz, że koty są wygodne. Lubią przytulne, ciemne i zamknięte przestrzenie, dlatego można je znaleźć ukrywające się w papierowych torbach, kartonach, koszach itp. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, dlatego najlepszy transporter to taki, który oferuje wszystkie powyższe możliwości.

Właściwy rozmiar i bezpieczeństwo

Przede wszystkim transporter powinien być na tyle duży, aby kot mógł w nim swobodnie się obrócić, usiąść i położyć. Nie powinien być jednak zbyt duży, bo wtedy kot w trakcie podróży może przewrócić się i zrobić sobie krzywdę. Zwróć także uwagę na otwór. Podczas wizyty u lekarza weterynarii łatwiej będzie wyciągnąć przestraszonego kota z transportera, który otwiera się od góry. Taki sposób otwierania ułatwia również wkładanie kota z powrotem. Zamknięcie również powinno być solidne, żeby nie otwierało się samoistnie w trakcie podróży, czy też nie zostało z łatwością otwarte przez kota.

Transporter powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów, które szybko się nie zniszczą, ponieważ zestresowany kot może go drapać pazurami i gryźć. Ważne jest także, aby materiał był bezpieczny dla kota, aby zwierzę  nie zaczepiło się w nim pazurami lub w inny sposób zraniło.  

Właściwa wentylacja i czyszczenie

Podczas podróży lub wizyty u lekarza zwierzęta często reagują stresem. Nowa sytuacja może powodować u zdenerwowanego kota przyspieszony oddech, dlatego ważne jest, aby transporter miał właściwą wentylację. Modne obecnie plastikowe plecaki dla kota z niewielkimi otworami mogą być niewystarczające w dostarczeniu Twojemu pupilowi odpowiedniej ilości tlenu.

Nerwowa atmosfera może również spowodować zabrudzenie klatki przez kota, a jeśli przewozimy chore zwierzę, jest to jeszcze bardziej możliwe. Dlatego zaleca się zakup transportera wykonanego z tworzywa sztucznego, które jest łatwe do czyszczenia.

Stopniowe przyzwyczajanie kota

Koty zazwyczaj umieszczane są w transporterze dopiero w dniu wizyty u lekarza weterynarii, kojarzą go negatywnie i niechętnie do niego wchodzą. Dlatego ważne jest, aby przyzwyczajać kota stopniowo, tak aby zaczął postrzegać transporter jako coś miłego.  Dobrym pomysłem jest trzymanie otwartego kontenera w pokoju, tak aby kot mógł do niego wchodzić i wychodzić, kiedy będzie mieć na to ochotę. Do środka można również włożyć miękką poduszkę, zabawkę lub ulubiony przysmak. Wtedy wprowadzenie kota przed wizytą będzie o wiele łatwiejsze.

Jeśli już masz transporter, ale Twój kot ma związane z nim niemiłe doświadczenia, warto rozważyć zakup nowego modelu. To znacznie łatwiejszy sposób, aby pozbyć się złych wspomnień i nauczyć kota, by transporter nie kojarzył mu się ze stresem.