Wielu właścicieli psów zastanawia się, jak widzą ich czworonożni przyjaciele. Zobaczyć świat ich oczami byłoby dla nas pod wieloma względami ekscytujące. Jak naprawdę widzą psy: jakie kolory? Jak ostro widzą? Czy widzą więcej niż my? Zdolność widzenia naszych psów sięga czasów, kiedy były one myśliwymi. Aby skutecznie schwytać ofiarę, musiały mieć szerokie pole widzenia, dobrze widzieć w półmroku i szybko rozpoznawać ruch. Przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule.

Czy psy widzą kolory?

Kiedyś sądzono, że psy widzą tylko czerń i biel. Dziś wiemy, że psy widzą także inne kolory, ale ich spektrum barw różni się od ludzkiego. Obejmuje ono tylko kolory niebieski, szary i żółty oraz ich odcienie. Czerwony wygląda dla nich jak żółty, fioletowy odbierają bardziej jak kolor szary, a zielonego nie widzą wcale. Można więc powiedzieć, że postrzegają świat jako mniej kolorowy niż ludzie.

Czy psy widzą inaczej niż my?

U ludzi pole widzenia wynosi około 180 stopni, podczas gdy u psów obejmuje ono kąt do 240 stopni, ponieważ ich oczy są bardziej oddalone od siebie niż u ludzi. Pozwala mu to na skanowanie dużego obszaru w poszukiwaniu zdobyczy. Wadą tak szerokiego rozstawu oczu jest jednak to, że percepcja przestrzenna jest gorsza niż u ludzi. 

Jak wrażliwe jest oko psa?

Psy są odrobinę krótkowzroczne i gorzej od nas widzą obiekty, które się nie poruszają. Na przykład, jeśli my oddalimy się na pewną odległość, nasz pies może nas po prostu nie zauważyć. W internecie można znaleźć filmiki, na których właściciel psa szybko chowa się pod kocem, gdy pies odwraca się, by pobiec po piłkę, a gdy wraca po prostu potyka się o właściciela, bo go nie widzi. Jednak, gdy tylko człowiek się poruszy, pies bardzo szybko dostrzega każdy punkt, nawet z większej odległości. Jest to ważne np. podczas polowania, aby szybko zidentyfikować uciekające zwierzę.

Ostrość widzenia

Obszar najostrzejszego widzenia, tzw. plama żółta, różni się kształtem w zależności od kształtu czaszki psa. Oznacza to, że psy należące do ras o krótszej czaszce widzą inaczej niż psy o dłuższych głowach. Brahycefaliczne buldogi widzą ostrzej na krótkich dystansach i gdy patrzą na wprost. Natomiast charty o wydłużonej głowie są w stanie śledzić poruszające się obiekty łatwiej i nie muszą poruszać głową, aby to zrobić.

 Czy psy widzą w ciemności?

Każdy zna świecące oczy psa w nocy. Dzieje się tak dzięki refleksowi świetlnemu, który pochodzi z warstwy siatkówki, zwanej makatą odblaskową, po łacinie tapetum lucidum. Działa ona jak reflektor, znacznie poprawiając widzenie w ciemności. Posiadanie tej wyjątkowej struktury anatomicznej pozwala na odbicie światła padającego w ciemności wewnątrz oka psa, przez co dochodzi do wyższego pobudzenia fotoreceptorów. Dzięki temu psy widzą lepiej niż my o zmierzchu i w ciemności.

W porównaniu z ludźmi wzrok psów jest ograniczony pod względem głębi ostrości, widzenia barw, akomodacji i ostrości widzenia. Jednak takie cechy jak widzenie przy słabym oświetleniu, szybkie dostrzeganie ruchu i szerokie pole widzenia są znacznie lepiej rozwinięte u psów, dzięki czemu w pewnych sytuacjach widzą one znacznie lepiej niż ich właściciele.