Mądrze i odpowiedzialnie!

Szkolenie psa wymaga dyscypliny. Zarówno od właściciela jak i od psa. Konsekwentne działania człowieka przekładają się na właściwe i pożądane zachowanie psa. Oprócz potrzeb fizjologicznych, które są jednymi z podstawowych, psy posiadają między innymi potrzeby psychologiczne i intelektualne.

Wprowadzane zasady sprawiają, że pies jest lepiej ułożony i łatwiej zapanować nad jego emocjami. Potrzeby intelektualne psa są również zaspokajane, ponieważ każdy pupil lubi doświadczać i uczyć się nowych rzeczy.

Na naukę nigdy nie jest za późno, ponieważ psy są bardzo mądre i pojętne. Jednak najlepiej rozpocząć ją kiedy pies jest jeszcze młody. Przyswajanie nowych poleceń przychodzi wówczas łatwiej i szybciej.

 

Komendy dla psa

Jest bardzo długa lista komend, których możemy nauczyć naszego czworonoga. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Komendy, które są znane od lat większości z nas to np.:

  • Siad
  • Leżeć
  • Zostań
  • Równaj

 

Nagradzanie psa

Podczas nauki ważne są nagrody i sposób ich podawania.

Najlepszą nagrodą dla psa jest oczywiście jakiś przysmak. Zwykle zaleca się trzymanie go w prawej ręce. Lewą rękę wykorzystujemy do trzymania smyczy lub pokazywania gestów wspomagających wydawanie poleceń. Dodatkowo stosujemy pochwały, np. „dobry pies”.

 

Od czego zacząć szkolenie psa?

Nauka siadania jest jedną z pierwszych umiejętności, której uczymy nasze psy. Jeśli chcesz nauczyć swojego psa komendy „siad”, weź do prawej ręki przysmak, stań naprzeciwko pupila i pokaż mu, co masz w dłoni. Twoja ręka powinna znajdować się wyżej niż głowa psa. Gdy pies zobaczy przysmak, automatycznie skieruje głowę ku górze i prawdopodobnie ugnie łapy. Powiedz: „siad”. Gdy pies usiądzie, czas na nagrodę i pochwałę.

Kiedy pies opanuje siadanie na Twoje polecenie, z tej pozycji możesz przejść do nauki komendy „leżeć”. Podobnie jak przy siadaniu, weź smakołyk do ręki. Pokaż go psu, przesuń rękę ku dołowi i powiedz: „leżeć”. Gdy łapy psa zsunął się w dół, a pies położy się, pochwal go słowami „dobry pies” i podaj przysmak w nagrodę. Jeśli pies stoi, jego pozycja powinna obniżyć się do ukłonu. Kiedy się uda, nagrodź go i poczekaj, aż jego zad dotknie podłogi i ponownie daj smakołyk. Przy tym poleceniu ważne jest zaznaczenie psu, końca zadania. Możesz to zrobić, mówiąc np. „luz”.

Kiedy pies opanuje siadanie lub leżenie na polecenie opiekuna, można rozpocząć naukę komendy „zostań”. Stań naprzeciwko swojego psa i powiedz „siad” lub „leżeć”. Następnie wydaj komendę „zostań” i zrób jeden krok do tyłu. Jeśli pies zostanie na miejscu, pochwal go i daj nagrodę. Jeśli się nie uda, spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj, aby nauka nie trwała zbyt długo. Powtórzenie jednego ćwiczenia kilka razy w ciągu dnia na początek wystarczy i nie zniechęci twojego pupila do dalszej nauki.

Polecenie „równaj” wymaga już nieco większej uwagi i cierpliwości, jednak jest bardzo ważne i pomaga kiedy spacerujemy z naszym pupilem. Chcąc nauczyć psa chodzić przy nodze, przygotuj przysmak i kliker, czyli niewielki gadżet z przyciskiem wydający charakterystyczny, krótki dźwięk klikania. Będzie on wspomagał proces nauki. Pies powinien być z twojej lewej strony. Naukę możesz rozpocząć od tzw. ósemki. Pokaż psu smakołyk i wykonując ręką ruch rysowania ósemki, ustaw psa przy swojej nodze. Kiedy będzie obok twojej nogi kliknij klikerem i daj nagrodę. Tutaj ważny jest również sposób nagradzania. Przekąskę dajemy od zewnętrznej strony psa, aby nadal był blisko ciebie. Jeśli zrobimy to od wewnętrznej strony, pies zrobi krok odstawny i nie będzie tuż obok naszej nogi.

 

Warto zapamiętać

  • Nagradzamy psa za każdy dobrze wykonany krok
  • Nie wprowadzamy kar - jeśli pies nie wykona polecenia, po prostu nie dajemy mu przysmaku
  • Smakołyki stopniowo zastępujemy tylko pochwałą słowną, tak aby ostatecznie pies reagował na polecenie bez oczekiwania nagrody