Pies w trakcie podróży samochodem musi być odpowiednio zabezpieczony, dzięki czemu nie stanie mu się krzywda np. podczas gwałtownego hamowania. Pies nie może swobodnie poruszać się w pojeździe, także dlatego, że mógłby rozpraszać kierowcę i w efekcie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Aby zapewnić swojemu psu odpowiednią ochronę, można to zrobić na kilka sposobów, o których przeczytasz w poniższym artykule.

Psy muszą być zabezpieczone podczas podróży

Im więcej wolnego miejsca w samochodzie ma pies, tym większe ryzyko, że zestresuje się podczas jazdy lub zrani się w niebezpiecznej sytuacji. Ponadto w razie kolizji, pies może stać się śmiertelnym pociskiem dla pozostałych pasażerów. W jednym z testów zderzeniowych[1] wykorzystano manekiny psów o wadze 19 kg, które umieszczono w różnego rodzaju metalowych, plastikowych i materiałowych transporterach. W trakcie serii crash-testów musiały one wytrzymać ekstremalne siły, ponieważ w czasie gwałtownego hamowania z prędkości 50 km/h działa siła odpowiadająca około 50-krotności masy psa. W takich warunkach klatki i uprzęże musiały wytrzymać ciężar około 1000 kg.

Okazało się, że w trakcie testów niektóre transportery pod wpływem tak dużej siły wyginały się lub pękały. Z kolei te wykonane z tkaniny zawiodły całkowicie, ponieważ manekin zwierzęcia przy zderzeniu wypadł z transportera zupełnie bez kontroli. Prawdziwy pies mógłby tego nie przeżyć. Podczas testu uszkodzeniu nie uległy tylko klatki bardzo dobrej jakości, więc jeśli zdecydujesz się na przewożenie psa w ten sposób, podczas zakupu zwróć uwagę na staranność ich wykonania. Prawidłowo umieszczone w samochodzie transportery zapewniają zwierzętom i ludziom największą możliwą ochronę. Pamiętaj także, że zarówno duże, jak i małe klatki powinny być przymocowane jak najściślej niezależnie od tego, czy znajdują się w bagażniku, czy na kanapie tylnego siedzenia. 

Jak przewozić psa w samochodzie?

Klatki metalowe z pewnością mają wiele zalet i zapewniają psu wysoki poziom bezpieczeństwa podczas transportu. Mogą być również wykorzystywane jako miejsce do spania w domu. Niemniej jednak mają one również pewne wady. Im są one większe i cięższe, tym bardziej są skomplikowane w obsłudze. Dodatkowo pies musi być wcześniej przyzwyczajony do takiego boksu, co również jest czasochłonne.

Jeśli podróżujesz ze swoim pupilem jedynie od czasu do czasu i na krótkie trasy, np. do lekarza weterynarii, bezpieczeństwo w samochodzie możesz zapewnić psu także za pomocą innych akcesoriów. Należą do nich:

  • Pasy bezpieczeństwa dla psów

Przewożenie psa w samochodzie jest możliwe dzięki specjalnym pasom bezpieczeństwa. Zabezpieczają one Twojego czworonożnego przyjaciela i zapewniają bezpieczeństwo wszystkim pasażerom w pojeździe. Należy jednak pamiętać, żeby pas nigdy nie był zapięty do obroży. W najgorszym przypadku może to prowadzić do uduszenia psa. Najbezpieczniejsze będzie użycie szelek, upewnij się przed podróżą, czy nie wrzynają się one w ciało psa ani nie wywierają na niego zbyt dużego nacisku.

  • Fotelik samochodowy dla psa

Fotelik samochodowy służy nie tylko jako przytulne miejsce do spania, ale również zapewnia bezpieczny transport w samochodzie. Dzięki swojemu kształtowi idealnie nadaje się na wyjazd z psem na wakacje, gdyż po zdjęciu siedziska służy jako miejsce do spania dla Twojego pupila. Bezpieczny fotelik powinien również posiadać regulowany pasek, który mocuje się do zagłówka fotela samochodowego oraz pas bezpieczeństwa wewnątrz koszyka, który zaczepia się o szelki psa.

Świadomość, że Twój czworonożny przyjaciel będzie bezpieczny na swoim miejscu podczas podróży samochodem może zaoszczędzić Ci wiele stresu. W foteliku czy transporterze pies będzie czuł się pewnie i będzie wiedział, że ma swoje stałe miejsce. Spokój może przynieść Ci również świadomość, że Twój pies jest przypięty pasami do fotelika i że zawsze możesz mieć go na oku. Dzięki temu oboje zrelaksujecie się podczas jazdy.