Opieka nad czworonogiem wymaga poświęcania mu czasu i uwagi, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Wprowadzenie do jego codzienności dobrych nawyków i zasad pozwoli zachować idealną harmonię. Dlatego starajmy się zadbać o naszego pupila jak najlepiej już w momencie, kiedy stajemy się jego opiekunem. Pierwszą kwestią,
o którą należy się zatroszczyć jest nauka załatwiania się poza domem. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdźmy, jak należy podejść do tematu.

 

Pies „sika w domu” – przyczyny

Problem pojawiającego się psiego moczu w domu, może mieć różne podłoże. Pierwszą rzeczą będzie niewykształcenie jeszcze dobrych nawyków wychodzenia i częsta potrzeba załatwiania się. Dotyczy to głównie okresu szczenięcego, gdzie młody piesek dopiero poznaje świat i zasady w nim obowiązujące. Jego pęcherz potrzebuje także regularnego wypróżniania, gdyż w tym okresie nie potrafi jeszcze utrzymywać moczu przez dłuższy czas.

Drugim powodem, dla którego pies sika w domu, może być stres. Wszelkie sytuacje stresowe, które dotyczą pojawienia się nowych osób, wprowadzenia jakichś zmian, remontu itp., mogą być przyczyną negatywnej reakcji psa. Często w takich momentach, nasz pupil zaczyna załatwiać się w domu.

Nie można zapominać o problemach z nietrzymaniem moczu, będących skutkiem choroby. Problemy z pęcherzem, demencja czy „psi artretyzm” to dolegliwości, których skutkiem ubocznym może być oddawanie moczu w różnych miejscach naszego domu.

Poznaliśmy główne powody, dla których nasz pies może załatwiać się w domu. Sprawdźmy,
co możemy zrobić, aby wyeliminować ten zły nawyk.

 

Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Problem psiego moczu w domu może szybko zniknąć, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad.

Okres szczenięcy wymaga poświęcenia większej uwagi poświęcanej naszemu pupilowi. W tej sytuacji obserwujmy go i wprowadzajmy od razu dobre nawyki. Jeżeli nasz szczeniak odbył już wszystkie wskazane na ten okres szczepienia, starajmy się go jak najczęściej wyprowadzać na zewnątrz. W tym okresie można to robić nawet co godzinę. Z wiekiem przerwy między spacerami będą się wydłużać

W przypadku starszych psów również należy pamiętać o regularnych spacerach. Dobrze jest zastosować stały schemat wyjść, do którego nasz czworonożny przyjaciel się przyzwyczai. Mogą to być następujące pory dnia: po nocy, po przyjściu z pracy, szkoły itp. oraz przed snem.

Jeżeli u naszego psa pojawiają się trudności z przyswojeniem zasady sikania na zewnątrz, można w początkowym etapie zastosować kuwetę lub matę w domu. Warto wyścielić ją wówczas liśćmi, trawą itd. Będzie to strefa przeznaczona na toaletę, zbliżona do warunków, jakie panują poza domem. Należy wówczas wydawać jasne, krótkie komendy i kierować psa w wyznaczone miejsce. Następnie stopniowo przyzwyczajać go do wyjść i załatwiania potrzeb fizjologicznych podczas spacerów .

Dobrą metodą, która eliminuje sikanie psa w domu, jest pochwała i nagroda w postaci przekąski za każde poprawne załatwienie się. Nie wolno krzyczeć na psa, ani go karać, gdyż to nie przyniesie żadnego rezultatu, tylko pogorszy sytuację.

 

Załatwianie się psa w domu

Jak widzimy, załatwianie się psa w domu może wynikać z różnych przyczyn. Zadaniem opiekuna jest nauczenie czworonoga dobrych nawyków i wyeliminowanie złych. Najlepiej wprowadzać te zasady już we wczesnym etapie życia. Może być to długotrwały proces, który będzie wymagał czasu i dużej dawki cierpliwości od opiekunów. Nie możemy wówczas krzyczeć na psa, ani go karać. Obserwujmy uważnie zachowanie pupila. Pies często sygnalizuje chęć załatwienia się poprzez niespokojne chodzenie czy kręcenie się w kółko. Kiedy stosowane metody nie przynoszą rezultatu, warto udać się do lekarza weterynarii, by odpowiednio zdiagnozował źródło problemu.