Niektóre psy uwielbiają zabawy w wodzie o każdej porze roku. Nasi czworonożni przyjaciele często wykorzystują wszelkie okazje, aby się w niej popluskać. Wiele psów uwielbia wodę i wiele z nich potrafi świetnie pływać. Jednak nie wszystkie rasy czują się w tym pewnie. Jeśli uważasz, że Twój pies nie jest do końca sprawny fizycznie lub przybiera na wadze, to pływanie jest bardzo dobrym pomysłem. Pływanie ma również pozytywny wpływ na zdrowie Twojego psa. Jest to skuteczny sposób na zwiększenie jego siły i elastyczności przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Dla psów ze schorzeniami stawów, pływanie może mieć nawet działanie terapeutyczne. Podobnie jak trening w wodzie w gabinecie weterynaryjnym lub u fizjoterapeuty, delikatnie ćwiczy stawy i masuje mięśnie. Wzmacnia również mięśnie i układ sercowo-naczyniowy. Dlatego pływanie jest odpowiednim rozwiązaniem również dla starszych psów.

 

Czy każdy pies potrafi pływać?

Teoretycznie każdy pies potrafi pływać od urodzenia, jedne lepiej, inne trochę gorzej. Istnieją rasy, które rzadko wykazują strach przed wodą. Labrador lub Golden Retriever, które pierwotnie zostały wyhodowane do polowania w wodzie, zazwyczaj z wielką pasją pluskają się w wodnych stawach. Z drugiej strony, rasy o krótkich pyskach, takie jak buldogi czy pekińczyki, które mają problemy z oddychaniem, powinny pływać tylko w bardzo płytkiej wodzie i pod ścisłą obserwacją.

Większość psów, gdy znajdzie się w pobliżu wody, instynktownie zaczyna wiosłować łapami, nawet jeśli nie są jeszcze w wodzie. Niektóre jednak unikają nawet zanurzenia łapy w wodzie lub z niepokojem próbują wspiąć się na swojego właściciela. Jeśli Twój pies boi się wody, zdecydowanie nie zmuszaj go do pływania ani nie wywieraj na nim presji. Najlepiej jest wprowadzać swojego zwierzęcego przyjaciela do wody powoli i z dużą dozą cierpliwości.

Jak przyzwyczaić psa do wody?

Najlepiej jest przyzwyczaić psa do kąpieli wodnych jak najszybciej. Wykorzystaj do tego zabawkę, która unosi się na powierzchni wody, np. piłkę. Pierwsze próby pływania powinny odbywać się w jak najspokojniejszym miejscu, np. w brodziku ustawionym w ogrodzie, może to być również mały plastikowy basenik dla dzieci. Na początku można napełnić go bardzo małą ilością wody jak do kąpieli łapek. Oczywiście nie należy nigdy wkładać zwierzęcia do brodzika, ale zachęcać je do samodzielnego wchodzenia do niego. Możesz również wejść do wody, aby zachęcić psa do wspólnej zabawy. Zabawka, smakołyk lub mały gryzak z pewnością utrzymają zainteresowanie szczeniaka. Za każdym razem możesz napełnić brodzik trochę bardziej, ale zawsze upewnij się, że psu jest wygodnie.

Jeśli nie masz podwórka, warto zabrać psa nad zalew lub jezioro. Podczas nauki pływania zaufanie jest najważniejsze, dlatego naukę pływania należy zaczynać powoli. Pozwól psu zaaklimatyzować się, wprowadź go powoli do wody na smyczy. Pamiętaj też, aby mówić do psa pozytywnym głosem i chwalić go za każdym razem, gdy łapa dotknie wody. Po jakimś czasie, kiedy pies poczuje się pewniej, możesz spróbować wejść na głębszą wodę, żeby mógł wiosłować łapami, ale upewnij się, że kontrolujesz jego ciało, żeby nie spanikował. 

 Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli z psem?

Niezależnie od tego, czy Twój pies jest doświadczonym, czy niedoświadczonym pływakiem, zawsze wybieraj tylko takie miejsca do pływania, w których woda jest czysta.  Podobnie ważne jest, aby zejście do wody nie było strome, tak aby pies mógł wchodzić i wychodzić kiedy tylko ma na to ochotę. Jezioro jest najlepsze dla początkujących, ponieważ w rzece istnieje ryzyko nieprzewidywalnych prądów i skoków głębokości.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy Twój pies już nauczy się pływać, nigdy nie zostawiaj go bez opieki. Psy bardzo szybko wyczerpują się w wodzie i nie są w stanie przewidzieć, na jak długo wystarczy im energii. Gdy będzie wyczerpany, pies może nie być w stanie kontynuować pływania o własnych siłach. Można też kupić psu kamizelkę ratunkową. Szczególnie w przypadku psów ras krótkodystansowych lub psów starszych, mogą one zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ utrzymują czworonożnego przyjaciela na powierzchni nawet wtedy, gdy zabraknie mu tchu. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, pies nie powinien od razu wskakiwać do zimnej wody, ale najpierw powoli przyzwyczajać się do chłodnej wody, aby uniknąć problemów z krążeniem. Ponadto pies może pływać tylko wtedy, gdy jest w dobrym stanie zdrowia. Psy, które cierpią na poważne choroby serca, otwarte rany lub infekcję ucha, muszą pozostać na brzegu.