Aportowanie to nie tylko świetna zabawa, ale i doskonały trening dla naszego psa. Dodatkowo jest to okazja do spędzenia wspólnie czasu i zacieśniania więzi z pupilem. Jednak nie wszystkie czworonogi są fanami tej aktywności. Bez wątpienia stosując kilka prostych trików, można skutecznie nauczyć psa aportować. Należy jednak pamiętać, że pupile mogą w różnym stopniu przyswajać nowe umiejętności lub szybko nudzić się bieganiem za piłeczką. Warto uzbroić się w cierpliwość i systematycznie ćwiczyć.

 

Nauka aportowania w 5 krokach

Aportowanie - Krok 1

Smakołyki i zabawki to dwa najważniejsze elementy na początku nauki aportowania. Najlepiej, aby do treningu wykorzystać dwie takie same zabawki, np. piłeczki. Początkowo należy zainteresować czworonoga zabawką, tak by chciał ją złapać zębami.  Kiedy już widzimy reakcję zwierzaka, nie pozwalamy mu chwycić zdobyczy, tylko uciekamy z nią i rzucamy przed siebie, mówiąc „aport”.

Aportowanie - Krok 2

Gdy nasz pupil pobiegnie po piłkę i weźmie ją w zęby, wołamy go, pokazując drugą zabawkę. Pozostając w miejscu, cały czas trzymamy ją na widoku, czekając, aż pies podejdzie do nas i odda nam pierwszą piłkę. Można wykorzystać komendę „oddaj”. Jeśli czworonóg jej jeszcze nie zna, warto wcześniej z nim potrenować  - ułatwi to naukę aportowania.

Aportowanie - Krok 3

Kiedy pies wypuści przyniesioną piłkę, wyrzucamy na kilka metrów drugą, którą mamy w ręce. Zwierzak poczuje, że przynosząc zabawkę, otrzyma nagrodę w postaci kolejnej możliwości pogoni za nią. Można również zastosować nagrodę w postaci smakołyków, aby aportowanie dostarczało jeszcze więcej satysfakcji.

Aportowanie - Krok 4

Aport za pomocą dwóch piłeczek powtarzamy jeszcze kilkukrotnie, aby pupil przyswoił komendę i wykonywane czynności.  Warto jednak określić czas wykonywania tego treningu, aby pies się nie znudził. Należy pamiętać również o tym, by zatroszczyć się o różnorodne zabawy z naszym psem, dzięki temu będzie podchodził z niesłabnącym entuzjazmem do wszystkich propozycji spędzania wolnego czasu. 

Aportowanie - Krok 5

Pamiętaj o najważniejszych zasadach zabawy w aportowanie.  Przy psach, które są nadpobudliwe, warto zachować umiar w tym treningu, aby nie prowokować zwierzaka do zbyt intensywnej aktywności. Przy nauce należy pamiętać o tym, by nie wyrywać zabawek zwierzakowi i nie biegać za nim, ponieważ może to nauczyć go niewłaściwych nawyków. Zadbaj o to, aby zabawka do rzucania była bezpieczna dla zębów i języka pieska. Unikaj kamieni, patyków i ostro zakończonych przedmiotów. Również miejsce, gdzie będziecie ćwiczyć aportowanie, powinno być odpowiednie: spokojne, najlepiej z dala od ulicy.

Powodzenia w ćwiczeniu aportowania!