Dla niektórych rozłąka na okres wakacji z czteronogim przyjacielem jest niewyobrażalna. Czasami jednak plan podróży może okazać się dla psa zbyt stresujący i wówczas lepiej będzie, jeśli zostanie on w domu. Uciążliwa podróż, surowe przepisy weterynaryjne lub ekstremalne warunki klimatyczne, a nawet zakaz wprowadzania psów na plażę często utrudniają zabranie czworonoga ze sobą. Nie zawsze da się pogodzić wakacje z potrzebami ukochanego futrzaka i w takiej sytuacji nie warto zabierać go w podróż, która może wywołać o wiele większy stres niż ten związany z rozłąką.

Wakacje bez psa -  hotel

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje bez swojego psa, dobrym pomysłem może być zakwaterowanie go u znajomych, opiekunki lub w hotelu dla psów. Ważne jest jednak, aby to zaplanować z dużym wyprzedzeniem. W końcu tylko wtedy, gdy wiesz, że Twój pies jest w dobrych rękach, możesz w pełni odpocząć i zrelaksować się na wakacjach. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie psa pod opieką członków rodziny lub przyjaciół, którzy dobrze go znają i wiedzą jak go rozpieszczać. Jednak nie każdy ma taką możliwość. W takim przypadku pomocna może być psia opiekunka. W internecie coraz częściej pojawiają się takie ogłoszenia. Być może także ktoś z sąsiadów, kto zna i lubi Twojego psa, może na tydzień lub dwa wziąć czworonoga pod swój dach. Możliwość pozostawienia czworonoga w znajomej okolicy i spacery tą samą trasą co zawsze z pewnością obniżą poziom stresu związanego z nową sytuacją oraz rozłąką z opiekunem. Psi hotel to kolejna opcja, którą można rozważyć. W znalezieniu najlepszego hotelu pomocne będą doświadczenia i  rekomendacje innych właścicieli psów. Zawsze warto osobiście sprawdzić dane miejsce, ponieważ nie każdy ma takie same wymagania, a warunki muszą być idealne dla naszego psa. Podczas gdy jeden psiak czuje się bardzo dobrze w dużym stadzie, drugi w takiej sytuacji może się mocno stresować.  

Pamiętaj, że niezależnie od tego, gdzie zostanie Twój pies, musisz być szczery w stosunku do nowych opiekunów i nie ukrywać ewentualnych trudnych cech pupila.  Wyjaśnij dokładnie, czego potrzebuje, a także co lubi, czego się boi i w jakich sytuacjach może reagować agresją. Gdy nadejdzie dzień rozstania bądź w pogodnym nastroju, nie okazuj psu, że ta chwila jest dla ciebie trudna. Negatywne uczucia przeniosą się na Twojego psa i może on potem odczuwać lęk separacyjny. Bądź pewny siebie i daj mu poczucie bezpieczeństwa, że jest w dobrych rękach.

Wakacje z psem

Jadąc na wakacje z psem należy szczegółowo zaplanować podróż. Upewnij się, czy miejsce, w którym się zatrzymasz, akceptuje obecność psa, niezależnie od tego, czy będzie to hotel, gospodarstwo, domek do wynajęcia czy pole namiotowe. Jeśli planujesz podróż samochodem, dobrze zaplanuj trasę, aby zapewnić psu wystarczającą liczbę przerw. W przypadku długiej wyprawy najlepiej będzie podzielić całą trasę na dwa etapy i po drodze zrobić przerwę na nocleg. Pies w samochodzie męczy się tak jak dziecko, jest mu gorąco i niewygodnie. Niektóre z naszych zwierzaków cierpią także na chorobę lokomocyjną, dlatego przed podróżą porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii. Aby wakacje były udane zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa, musisz wybrać miejsce, które zaspokoi wasze wspólne potrzeby. W upalną pogodę nie możesz spacerować z psem po mieście i zwiedzać zabytków architektury. Cały dzień spędzony na zatłoczonej plaży także będzie dla psa bardzo stresujący. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z dużą liczbą wycieczek pieszych, rowerowych i spacerów po plaży, a Twój pies lubi taką formę spędzania czasu, to z pewnością spodoba mu się ten urlop. Wyprawy do zacienionych lasów, nad orzeźwiające jezioro z możliwością swobodnego biegania sprawią, że będzie to najszczęśliwszy zwierzak na świecie.