Podczas spacerów w parku lub w ogrodzie wiele psów ma zwyczaj skubania trawy. Za każdym razem, gdy to widzisz, możesz pomyśleć, że coś jest nie tak z Twoim psem. Nie martw się, psy robią tak od czasu do czasu i jest to całkowicie normalne. W większości przypadków podjadają trawę dla zabawy lub z nudów. Tylko w nielicznych przypadkach może to wskazywać na poważniejszy problem.

 

Kilka powodów, dla których pies skubie trawę

Jedzenie trawy to częste zjawisko i nie powinno Cię ono martwić. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby rośliny nie stanowiły problemu dla układu trawiennego Twojego czworonożnego przyjaciela. Jednym z powodów, dla którego pies je trawę, może być niewłaściwa dieta. Pies, kierując się naturalnym instynktem, skubie ją, ponieważ organizm może mieć niedobory niektórych witamin. Świeże, zielone liście zawierają błonnik, minerały i dużo kwasu foliowego. Zapewnienie psu wysokiej jakości karmy może ostatecznie rozwiązać ten problem. U niektórych psów podjadanie trawy może mieć także podłoże psychologiczne. W stresujących momentach żucie trawy wywiera na czworonogi działanie uspokajające.

Czasem jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wówczas pies żując trawę sam próbuje sobie pomóc w dolegliwościach żołądkowych. Powodem takiego zachowania mogą być m.in.:  niestrawność, zbyt duża ilość kwasu żołądkowego, zatrucie, zapalenie błony śluzowej żołądka, a nawet problemy z przełykiem.

Pies je trawę – kiedy to przejaw poważnych problemów?

Jeśli Twój pies zjada trawę i wymiotuje w dużych ilościach, to może być objaw poważniejszego problemu. W takiej sytuacji najlepiej wybrać się na badanie do lekarza weterynarii. Jeśli w wymiocinach lub kale znajdziesz krew, kał jest pokryty śluzem lub pies przestał się wypróżniać, sytuacja może być naprawdę poważna. To może być oznaka zapalenia przewodu pokarmowego lub niedrożności jelit.

Jedzenie trawy może doprowadzić czasem do poważnej choroby. Szczególnie niebezpieczna jest robaczyca płuc. Może ona rozwinąć się u ciekawskich piesków, zwłaszcza szczeniaków, które wraz z trawą zjadają małe ślimaki. Larwy ślimaka migrują z jelita psa do płuc, gdzie rozwijają się w dorosłe osobniki, które z kolei składają jaja. Larwy, które wylęgają się z tych jaj, powodują poważne uszkodzenia tkanki płucnej.

Pies je trawę - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nawet jeśli Twój pies jest zdrowy i lubi dla zabawy podjadać trawę, w niektórych sytuacjach zachowaj szczególną ostrożność. Nie pozwalaj psu jeść trawy na poboczu, zwłaszcza na głównych drogach. W takich miejscach trawa jest zanieczyszczona spalinami samochodowymi. Pohamuj apetyt swojego czworonożnego przyjaciela także na wiejskich polach uprawnych. W przeciwieństwie do świeżego wiejskiego powietrza tamtejsze pola często są spryskiwane silnymi pestycydami, które mogą powodować zatrucie u Twojego pupila. Ponadto, nie pozwól psu jeść trawy, która ma ostre krawędzie. Taka roślinność może uszkodzić błony śluzowe jamy ustnej i przełyku oraz powodować silne bóle brzucha. Pamiętaj także, że niektóre rośliny są po prostu trujące. Należą do nich między innymi: bukszpan, konwalia, bieluń, cis, tuja, glicynia i różanecznik.