Gryzienie mebli, zabawek czy też np. butów przez czworonoga to niemały kłopot dla wielu psich opiekunów. Szczególnie powszechne jest to u szczeniaków. Być może złościsz się na swojego pupila lub jesteś po prostu zdezorientowany i starasz się szukać przyczyny takiego zachowania w sobie. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, dlaczego pies gryzie meble. Znając przyczyny takiego zachowania łatwiej będzie ci je zmienić.

Empiryczne poznawanie świata

Jak wspomnieliśmy wcześniej, problem gryzienia mebli i innych sprzętów domowych przez psy wyjątkowo często dotyka opiekunów szczeniaków. Jeśli i twój pupil nie jest jeszcze dorosłym czworonogiem, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że poprzez gryzienie i żucie poznaje on otaczający go nieznany - a bardzo przecież ciekawy - świat. Gryząc poszczególne przedmioty dowiaduje się, co nadaje się do jedzenia, a co wręcz przeciwnie.

Wymiana mleczaków na stałe zęby

Nie można nie wspomnieć też o tak istotnym w tym względzie aspekcie jak wymiana zębów mlecznych na stałe. Młody pies gryzie meble czy zabawki szczególnie intensywnie właśnie w tym trudnym dla niego okresie. Gryzienie to dla szczeniaka ukojenie dla obolałych i swędzących dziąseł. To nie wszystko. Czynność ta pozytywnie wpływa na nastrój zwierzęcia.

Brak przysmaków do żucia i gryzaków

Nawet w wieku w pełni dojrzałym pies nadal ma potrzebę gryzienia, która jest w pełni naturalna oraz zdrowa. Z tego też powodu musisz zadbać o to, by pupil miał dostęp do zdrowych przysmaków do żucia. Tego typu produkty nie tylko zaspokoją tę potrzebę, ale przyczynią się też do ścierania kamienia nazębnego. Przysmaki to nie wszystko, warto obdarować psa gumowymi gryzakami w formie zabawek. Istnieje spora szansa, że mając własne gryzaki pupil zostawi w spokoju meble czy inne przedmioty codziennego użytku.

Nuda

Niejeden pies gryzie zabawki i meble po prostu z nudów. Jeśli nie bawisz się z nim dostatecznie dużo i nie poświęcasz mu tak wiele uwagi, ile oczekuje, z pewnością prędzej czy później sam zadba o ciekawą, w swoim własnym mniemaniu, rozrywkę. A może być nią właśnie gryzienie twoich nowych mebli, butów czy zabawek.

Lęk separacyjny

Jeśli twój pies pozostaje sam w mieszkaniu przez wiele godzin, a po powrocie do domu zastajesz istny armagedon, najprawdopodobniej czworonóg cierpi na lęk separacyjny. Z lękiem separacyjnym szczególnie często borykają się psy adoptowane, ale nie tylko. Jeśli podejrzewasz u swojego podopiecznego to zaburzenie, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Jak zatem widać odpowiedzi na pytanie dlaczego pies gryzie meble jest wiele. Kiedy w końcu poznasz przyczynę (bądź przyczyny, gdyż często może być ich więcej), już tylko kilka kroków dzielić cię będzie od uporania się z tym problemem.