Wigilia to wyjątkowy czas, w którym wszyscy dzielą się życzeniami, opłatkiem i dobrym jedzeniem, którego w tych dniach jest pod dostatkiem. Zatem, jakby można było odmówić kawałka pieroga czy gołąbka naszym kochanym zwierzakom, które za pomocą swoich błyszczących oczu tak słodko o nie proszą?

Brak asertywności właścicieli w tym względzie może jednak powodować kłopoty zdrowotne u naszych milusińskich. Jak się okazuje, dzielenie się jedzeniem ze zwierzętami domowymi, nie jest zalecane, a w przypadku niektórych produktów może skończyć się źle. Przypomnijmy sobie, czego absolutnie nie powinniśmy dawać naszym psom i kotom, aby zadbać o ich zdrowie.

 

Szkodliwe warzywa cebulowe

Chociaż uwielbiamy dodawać je do potraw, aby podkreślić smak, nie są one wskazane dla psów i kotów. Dla naszych pupili cebula czy czosnek są niebezpieczne. Surowe, gotowane, czy suszone – po zjedzeniu tych warzyw w każdej formie pies, kot mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, jak zatrucie czy anemia. Zanim zdecydujemy się więc podzielić ze zwierzakami potrawami z naszych stołów, sprawdźmy, czy produkty te nie były wykorzystywane podczas przygotowywania potrawy.

 

Wystrzegaj się winogrona i rodzynek

Winogrona i rodzynki pojawiają się na świątecznych stołach jako składniki wielu ciast i deserów. Należy jednak pamiętać, że ich spożycie nie jest zalecane w przypadku naszych czworonogów. Mogą powodować złe samopoczucie zwierząt i negatywnie wpływać na ich układ pokarmowy. Charakterystycznymi objawami podania psu lub kotu winogron lub rodzynek są między innymi biegunka, wymioty, ospałość czy drgawki.

 

Czekolada, nie dla zwierzaka

My ją kochamy i uwielbiamy pod wieloma postaciami: tabliczek, batoników, cukierków, których zwłaszcza w okresie świątecznym nie brakuje w naszych domach. O tym, że psy i koty nie mogą jeść czekolady, wie każdy opiekun. Ale mimo wszystko należy podkreślić, że oprócz niej, czworonogom nie wolno spożywać żadnych produktów, które zawierają kakao. Substancje w nim zawarte w większej ilości, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Objawami zatrucia  mogą być zaburzenia oddychania, niepokój, drgawki, uszkodzenie nerek, a nawet śpiączka.

 

Pestki owoców i same owoce

Święta i okres zimy to również czas, kiedy stęsknieni za letnim klimatem, szczególnie lubimy sięgać po owoce. Nie wszystkie są jednak zalecane dla naszych pupili. Na niektórych, które kupujemy w markecie, mogą znajdować się pozostałości środków ochrony roślin. Są one szkodliwe dla zwierzaków i mogą powodować biegunkę i wymioty.

 

Dania zawierające sól

Sól to jedna z podstawowych przypraw w naszych kuchniach. W dużych ilościach może być szkodliwa dla nas oraz dla naszych czworonogów. Choć sód będący jej składnikiem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmów, jego nadmiar może być źródłem kłopotów. Przy zbilansowanej diecie pupila opartej na karmie, jego ilość dostarczana do organizmu jest prawidłowa. Dodatkowe słone dania mogą zaburzyć tę równowagę i doprowadzić do dolegliwości związanych m.in. z nerkami.

Mimo że czworonogi są członkami naszych rodzin i ich udział w kolacji wigilijnej jest bardzo ważny, warto przygotować przysmaki, które są przeznaczone właśnie dla nich. W przypadku niekontrolowanego spożycia szkodliwej potrawy należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.