Kot, podobnie jak inne ssaki również posiada ruchome połączenia między kośćmi- czyli stawy. U wszystkich zwierząt stawy są dość słabo ukrwione, dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w zdrowiu- uszkodzona struktura nie goi się dobrze i szybko.

Budowa stawu

Staw kota zbudowany jest analogicznie do stawów innych ssaków. W jego skład wchodzą: kości, których powierzchnia styku pokryta jest chrząstką; stawy okryte są torebką stawową. Jamę stawu wypełnia maź stawowa. W skład niektórych stawów mogą wchodzić dodatkowo np.: więzadła stawowe, kaletki maziowe, łąkotki, trzeszczki. Bardzo ważnym elementem jest chrząstka stawowa, która dość łatwo może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku, nadmiernej masy ciała czy naturalnych procesów zużywania wraz z wiekiem. Warto zaznaczyć, iż ogromną rolę odgrywa tu kolagen typu II stanowi, ponieważ stanowi on aż 96% kolagenu tkanki chrzęstnej stawu.

 

 

Manifestowanie bólu stawów przez koty

Kot jest zwierzęciem, którego behawior znacząco różni się od zachowania psa. Koty również, podobnie jak psy, cierpią czasem na dolegliwości ze strony układu kostno-szkieletowego. Są one często niedostrzegane przez opiekunów, co związane jest ze skrytym trybem życia kotów. Kot inaczej manifestuje dyskomfort czy ból spowodowany procesami chorobowymi. Kot o chorych stawach schowa się, będzie wykazywał mniejszą ochotę do zabawy, skakania a nawet mruczenia na kolanach u opiekuna. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wystąpienie czynnika stresogennego u kotów jakim jest ból stawów częstokroć prowadzi do wystąpienia i manifestowania objawów ze strony układu moczowego a nie kostno-stawowego- co może zmylić opiekuna i lekarza. Koty są z natury zwierzętami skrytymi, dlatego w przypadku tych zwierząt lekarz weterynarii powinien przeprowadzić szczególnie dokładny wywiad i uważnie zbadać pacjenta i nie bagatelizując objawu częstszego pozostawania w ukryciu sygnalizowanego przez opiekuna.