Każdy pies powinien mieć w domu swoje miejsce do spania, ale często zdarza się, że pies śpi w kojcu tylko w ciągu dnia lub wcale. Psy często lubią przenosić się na noc do łóżka swojego właściciela. Niektórzy ludzie uwielbiają przytulać się do swojego pupila nocą, podczas gdy inni uważają to za niehigieniczne. Mimo że od lat toczy się na ten temat dyskusja, wiele badań dowodzi, że spanie z pupilem może być dla nas dobroczynne. Ciepło psiego ciała i jego opiekuńcza natura dają człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, gdy śpi w jego towarzystwie.

Zwierzęta mają na nas uspokajający wpływ

Psy są zwierzętami stadnymi, więc lubią przebywać w nocy w pobliżu swoich właścicieli. Traktowane są jak członkowie rodziny i dlatego chcą spać w łóżku tak samo jak inni domownicy.

Okazuje się, że wzajemna bliskość fizyczna jest zazwyczaj dobra zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Ludzie szybciej zasypiają i lepiej przesypiają noc, gdy są w pobliżu swojego zwierzaka. Istnieją informacje o przypadkach, w których pacjenci cierpiący na bezsenność byli w stanie pozbyć się problemu, gdy spali ze swoim psem. To doskonałe i niefarmakologiczne rozwiązanie w leczeniu wielu zaburzeń snu, które może uzupełnić lub nawet zastąpić standardowe metody leczenia.

Spanie w towarzystwie psa ma korzystny wpływ także na dzieci. Te, które dorastają z czworonożnym pupilem rzadziej mają alergie, ponieważ mają lepszą odporność. Głaskanie ukochanego psiego przyjaciela podczas zasypiania podnosi także poziom oksytocyny, czyli hormonu odpowiadającego za dobre samopoczucie. Dzięki temu pies staje się ‘żywym antydepresantem’. Nocne przytulanie do psa tłumi również agresję i wspiera empatię.

 

Psy, które śpią w łóżku dbają o zdrowie

Jeśli chcesz, aby Twój zwierzak spał z Tobą w łóżku, regularnie go odrobaczaj i badaj jego stan zdrowia u lekarza weterynarii. Pamiętaj również o ryzyku zoonoz (chorób odzwierzęcych), więc upewnij się, że Twój pies jest wolny od kleszczy i pcheł. Pasożyty te są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą również przenosić niebezpieczne choroby, takie jak borelioza.

Zwracaj również większą uwagę na higienę w sypialni, gdy pies spędzi tam noc. Zwierzęta zostawiają w łóżku dużo sierści, a także wnoszą do niego zanieczyszczenia z zewnątrz. Dlatego należy częściej zmieniać pościel.

Czasami lepiej jest, gdy pies śpi oddzielnie

Są również sytuacje, kiedy spanie z psem w jednym łóżku ma działanie negatywne. Takie przypadki są rzadkie, ale jednak czasem się zdarzają. U niektórych psów, gdy śpią z właścicielem, może rozwinąć się instynkt nadopiekuńczości. Wówczas pies czuje, że musi stale chronić swojego właściciela przed innymi i jego zachowanie w stosunku do innych ludzi lub zwierząt może być agresywne. Taki pies może też reagować zazdrością w stosunku do partnera swojego właściciela. Jeśli pies wykazuje agresywne zachowania, warto skontaktować się z psim behawiorystą.

 

Sen jest ważny dla psów, aby mogły one zregenerować siły i przetworzyć doświadczenia z całego dnia. Szczekanie lub merdanie ogonem we śnie nie jest niczym niezwykłym, w końcu psy, tak jak ludzie, mają sny. Dlatego bez względu na to, gdzie pies śpi, powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość odpoczynku. Jeśli nie wyśpi się wystarczająco, może być bardziej podatny na choroby, a nawet przejawiać bardziej nerwowe lub natarczywe zachowanie.