Brak apetytu u naszego pupila powinien zwiększyć czujność opiekunów. W przypadku kotów nie powinniśmy od razu panikować, ponieważ w porównaniu z innymi zwierzętami, są one bardzo wybredne w kwestii jedzenia. Poniżej wyjaśniamy jakie przyczyny mogą wskazywać na to, że problemy z apetytem mają jednak podłoże chorobowe  oraz co można zrobić w sytuacji, gdy kot nie chce jeść.

Znajdź przyczynę braku apetytu

Jednym z kilku powodów, dla których Twój kot nie chce jeść, może być zmiana dotychczasowej karmy na inną. Jeśli jest to wciąż ta sama karma, być może producent zmienił nieznacznie jej skład, który po prostu naszemu kotu nie smakuje. Może się także zdarzyć, że kot w ten sposób sygnalizuje, że ma ochotę na inny smak lub bardziej urozmaicony posiłek. Problematyczne mogą być również pewne zapachy. Być może kocia miska została umyta cytrynowym detergentem, którego zapach nie jest przyjemny dla większości kotów?  Brak apetytu może mieć również podłoże psychologiczne. Pojawienie się w domu nowego członka rodziny albo innego zwierzaka to dodatkowa porcja stresów dla kota. Takie sytuacje mogą wiązać się ze zmniejszeniem apetytu pupila. Stresująca dla kotów może być również przeprowadzka do nowego domu.

Ponadto, powodem, dla którego kot nie je mogą być dolegliwości fizyczne, takie jak np. kamień nazębny, zapalenie dziąseł, urazy w obrębie jamy ustnej lub gardła. Zmniejszony apetyt może być związany z nasilającą się alergią. Brak apetytu jest objawem niespecyficznym wielu schorzeń o podłożu metabolicznym, zakaźnym czy też przy zatruciach.

Kiedy do lekarza weterynarii?

Kota należy przede wszystkim obserwować. W przydatku, gdy zwierzak nie je dłużej niż dobę, warto skonsultować ten stan z lekarzem weterynarii. Dodatkowymi sygnałami alarmowymi będą inne zmiany w zachowaniu, takie jak np.: apatia, wymioty, biegunka, gorączka lub agresja. Gdy Twój kot jest chory, oprócz wizyty u specjalisty zapewnij mu bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł się schronić. Pozwól mu odpocząć i zatroszcz się o rutynowy przebieg jego dnia.   

Co robić, jeśli kot jest zdrowy i nadal odmawia posiłków?

Jeśli po wizycie u lekarza okaże się, że zwierzak jest zdrowy, przeczytaj poniższe wskazówki, które mogą sprawić, że Twój kot znowu zacznie jeść:

  • Wypróbuj nową karmę: inna kompozycja smakowa może okazać się dla Twojego małego przyjaciela o wiele bardziej apetyczna.
  • Miski na karmę i wodę powinny być wystarczająco duże, aby wibrysy (kocie wąsy) nie mogły dotknąć ich brzegów. Szczególnie wrażliwym kotom małe miski mogą przeszkadzać w jedzeniu i piciu.
  • Mokra karma nigdy nie może leżeć w misce przez długi czas, ponieważ traci smak i szybko się psuje. Otwarte opakowanie z pozostałą częścią jedzenia należy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce.
  • Suchą karmę przechowujemy tam, gdzie jest sucho, ciemno i chłodno, ale nie w lodówce. Z kolei w zbyt ciepłym pomieszczeniu tłuszcze zawarte w karmie mogą zjełczeć.
  • Kuweta oraz miski na pokarm powinny znajdować się jak najdalej od siebie. Idealnie byłoby, gdyby kuweta znajdowała się w innym pomieszczeniu.
  • Jeśli masz inne zwierzęta, każde z nich powinno mieć swoją miskę. Jeśli występują między nimi  kłótnie, należy karmić je oddzielnie w różnych pomieszczeniach.
  • Jeśli w ciągu dnia dajesz swojemu kotu dużo smakołyków, zwierzak może być najedzony i dlatego nie ma już ochoty na regularny posiłek.

 Podsumowanie

Co robić, by kot nie tracił apetytu? Przede wszystkim nie należy zbyt wiele zmieniać ani w domu, ani w zwyczajach żywieniowych pupila. Należy także pamiętać, że regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii oraz odrobaczanie i szczepienia również pomogą utrzymać Twojego kota w dobrym zdrowiu. Starsze koty powinny mieć dodatkowo wykonywane minimum raz w roku badania krwi. Dzięki nim możliwe będzie wczesne wykrycie problemów np. z nerkami, tarczycą czy wątrobą.