Kiedy pies merda ogonem, skacze na nasz widok, chętnie podejmuje zabawę to znak, że jest szczęśliwy. My również wtedy jesteśmy spokojni i mamy pewność, że naszemu psu nic nie dolega. Jednak gdy widzimy, że nasz pies nie chce jeść, jest apatyczny i słaby szukamy dla niego pomocy.

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Te czworonogi bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli i to z wzajemnością. Nic więc dziwnego, że zdrowie psa jest dla nas szalenie istotne.

Sytuacja kiedy pies nie ma apetytu jeden dzień lub po prostu ominął jeden z posiłków, nie powinna nas martwić. Jeśli jednak nasz pupil nie je kilka dni, to znak, że dzieje się coś niepokojącego i konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Dlaczego pies nie chce jeść?

Przyczyn może być wiele, a objawy mogą być  podobne w przypadku różnych schorzeń. Dlatego też tak ważne jest badanie u specjalisty. Nigdy nie powinniśmy leczyć psa na własną rękę.

Brak apetytu u szczeniaka może być związany z przystosowywaniem się do nowego domu, otoczenia i wszystko powinno wrócić do normy w niedługim czasie. Jeśli natomiast młody pies nie chce jeść i ma biegunkę to znak, że należy zabrać szczeniaka na badania. Szczenięta chorują zwykle częściej niż dorosłe psy na takie choroby jak np. parwowiroza.

Parwowiroza to choroba zakaźna, zwykle o ciężkim przebiegu, wywoływana przez parwowirus. Oprócz braku apetytu występują wymioty i biegunka. To wszystko może doprowadzić do odwodnienia psa, a nawet do jego śmierci. W przebiegu choroby można odnotować bardzo skrajne wahania temperatury ciała. Na początku dochodzi do znacznego jej podwyższenia. Następnie na skutek osłabienia psa, spowodowanego wspomnianymi wcześniej objawami następuje mocne obniżenie wartości temperatury, a nawet hipotermia.

Jak uchronić psa przed parwowirozą?

Szczepienia psa to bardzo ważna profilaktyka zdrowotna. Trzy dawki w kierunku chorób zakaźnych obniżają ryzyko zachorowania nie tylko na parwowirozę, ale także na inne choroby, groźne dla naszych psów.

Objawy zarobaczenia u psa

Robaki u psa mogą być kolejną przyczyną utraty apetytu. Objawy mogą być podobne jak przy parwowirozie, czyli wymioty i biegunka. Dodatkowo może dochodzić do wydalania w treści pokarmowej robaków, ich fragmentów czy jaj. Pies może mieć również wzdęty brzuch, dużo spać,  kasłać i ciężko oddychać.

Pamiętajmy o tym, że regularne odrobaczanie psa to bardzo ważna profilaktyka zdrowotna. Odpowiednią formę leczenia dobiera lekarz weterynarii po wcześniejszym badaniu.

Nowotwór u psa

Moment, w którym dowiadujemy się, że nasz czworonożny przyjaciel jest ciężko chory to sytuacja, na którą nie można się przygotować. Osłabiony i cierpiący pies nie ma apetytu i chęci do zabawy. Niektóre nowotwory mają szanse zostać wyleczone, więc zawsze trzeba być dobrej myśli. Pozytywne nastawienie będzie miało z pewnością wpływ na samopoczucie naszego pupila.

Jeśli twój pies z jakiegokolwiek powodu przejawia brak apetytu przez co najmniej kilka dni, nie zwlekaj!

Skonsultuj stan jego zdrowia z lekarzem weterynarii. Wczesna diagnostyka niepokojących objawów może uratować nie tylko zdrowie psa, ale i jego życie.