Przełącznik Nav

Monthly Archives: March 2019

 1. Zarażenie pasożytami - co warto wiedzieć?

  O jakich pasożytach warto wiedzieć?

  W medycynie najbardziej znaną inwazją pasożytniczą wpływającą bezpośrednio na poziom żelaza jest zarażenie nicieniami Ancylostoma duodenale lub Necator americanus. Szacuje się że na świecie tą parazytozą dotknięte jest prawie 500 mln ludzi. Szczęśliwie dla Europejczyków wspomniane nicienie występują w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Na starym kontynencie w tym w Polsce występują jednak nicienie z rodzaju Trichuris (włosogłówka),...

  Czytaj dalej »
 2. Stres u psa - jak przeciwdziałać?

  Adaptacja taka jest nie tylko cechą rasową (np. psy myśliwskie nie boją się wystrzałów) ale również osobniczą. Oznacza to, że dany bodziec jak np. huk czy błysk może wywołać reakcję u jednego osobnika, natomiast inny pies nie zwróci na niego uwagi. Jednak powtarzające się nieprzyjemne dla psa bodźce czy też ciągłe narażenie zwierzęcia na stres może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi u pupila. Należy podkreślić, że odległe skutki wywołanego u psa stresu mogą dotyczyć różnych układów czy narządów. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować czynników stresogennych ani...

  Czytaj dalej »
 3. Choroby odkleszczowe. Anaplazmoza

  Ostre objawy anaplazmozy są zbliżone do objawów boreliozy. Zaliczamy do nich: osowiałość, brak apetytu, gorączkę, kulawiznę, ból i obrzęk stawów. W przypadku zakażenia Anaplasma platys niekiedy pojawiają się wybroczyny i krwawienie z nosa. Objawy te mogą być bardzo słabo wyrażone. Łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować, gdyż ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie choroba przejdzie w stan podkliniczny. Pies nie będzie wykazywał żadnych widocznych objawów, a bakteria doprowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie: zniszczenie...

  Czytaj dalej »
 4. Kastracja, sterylizacja psów i kotów

  Po okresie zimowego uśpienia i względnego spokoju nasi milusińscy zaczynają przejawiać zainteresowanie innymi przedstawicielami swojego gatunku i bardzo często zdziwiony właściciel pojawia się w gabinecie mówiąc, że sunia lub kotka uciekła z domu tylko na parę godzin ale wygląda na to, że jest w ciąży.

  Z tego właśnie powodu, właściciel powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii i zaplanować zabieg sterylizacji na długo przed osiągnieciem przez zwierzę dojrzałości płciowej by uniknąć tego typu niespodzianek.

  Zabieg...

  Czytaj dalej »
 5. Pupil sam w domu. I w garażu...

  Przykładem substancji toksycznej używanej w gospodarstwach domowych jest glikol etylenowy, który jest głównym składnikiem płynów do chłodnic stosowanych w samochodach, ale można go znaleźć np. w kosmetykach. Już 2 ml na kg masy ciała tej substancji może być przyczyną śmiertelnego zatrucia u kotów. Natomiast dawka ta u psów szacowana jest na 4 ml na kg masy ciała. Tak wysoka toksyczność wiąże się z tym że bardzo duże ilości tej substancji są wchłonięte przez organizm czworonoga już w ciągu godziny po spożyciu.

  Objawy...

  Czytaj dalej »
 6. Choroby odkleszczowe. Borelioza

  Borelioza jest wywoływana przez G - (gram ujemną) bakterię o kształcie krętka. W naszym rejonie choroba występuje rzadziej niż babeszjoza, jednak często jest z nią mylona przez właścicieli zwierząt. U psów ma najczęściej przebieg przewlekły z okresami zaostrzenia objawów.

  Borelioza. Przebieg choroby Borelioza u psów ma najczęściej przebieg przewlekły z okresami zaostrzenia objawów. W przeciwieństwie do ludzi, w początkowej fazie choroby u psów rzadko występuje rumień wędrujący. Jeśli już się pojawi zwykle pozostaje niezauważony, ze względu...

  Czytaj dalej »
 7. Pupil sam w kuchni. Uwaga na winogrona!

  Co ciekawe, nie każdy pies negatywnie reaguje na winogrona i ich przetwory. Wskazuje to na pewne predyspozycje osobnicze/ genetyczne zwierząt w kwestii metabolizmu związków znajdujących się w winogronach. Niewydolność nerek była stwierdzana już po spożyciu 19,6 g winogrona i tylko 2,8 g rodzynek na kilogram masy ciała psa. Zagadkowy jest brak powiązań pomiędzy spożytą ilością tych substancji, a objawami toksycznymi.

  Niewydolność nerek u zwierząt. Jak się objawia?

  Pierwsze objawy są niespecyficzne i na ogół są to wymioty, które występują do 24 godzin...

  Czytaj dalej »
 8. Choroby odkleszczowe. Babeszjoza

  W większości wypadków choroba ma przebieg ostry: objawy pojawiają się szybko, a pogorszenie stanu zdrowia następuje gwałtownie. Jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte po pojawieniu się pierwszych symptomów w organizmie psa dochodzi do nieodwracalnych zmian. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia. Początkowym objawem choroby jest apatia, narastająca gorączka, brak apetytu.

  Babeszjoza – objawy

  W miarę postępu choroby pojawia się ciemniejsze zabarwienie moczu ewentualnie zażółcenie...

  Czytaj dalej »