Pupil sam w kuchni. Uwaga na winogrona!

 

Winogrona i ich przetwory (np. rodzynki) znane są głównie z toksyczności u psów, u których powodują ostrą niewydolność nerek. W przypadku kotów, sądzi się, że może występować podobna toksyczność. Dokładny mechanizm toksyczności tych produktów u zwierząt wciąż nie został dokładnie opisany

Co ciekawe, nie każdy pies negatywnie reaguje na winogrona i ich przetwory. Wskazuje to na pewne predyspozycje osobnicze/ genetyczne zwierząt w kwestii metabolizmu związków znajdujących się w winogronach. Niewydolność nerek była stwierdzana już po spożyciu 19,6 g winogrona i tylko 2,8 g rodzynek na kilogram masy ciała psa. Zagadkowy jest brak powiązań pomiędzy spożytą ilością tych substancji, a objawami toksycznymi.

Niewydolność nerek u zwierząt. Jak się objawia?

Pierwsze objawy są niespecyficzne i na ogół są to wymioty, które występują do 24 godzin po spożyciu substancji. Równolegle może występować również biegunka, osowiałość i utrata apetytu. 

Pierwsze objawy niewydolności nerek to obniżenie ilości oddawanego moczu i bóle w okolicach jamy brzusznej psa. Badania laboratoryjne już jednoznacznie zobrazują niewydolność nerek. Możemy spodziewać się takich zaburzeń jak podwyższenie zawartości we krwi związków azotowych, wapnia, potasu i fosforu oraz równolegle pojawienie się w moczu cukru i białka.

Jako że dokładny mechanizm zatrucia nie jest znany, lekarz podejmuje ogólne postępowanie przy zatruciach czyli wywołanie wymiotów, płukanie żołądka oraz podawanie węgla aktywnego. Jednocześnie lekarz będzie próbował wspomóc nerki zwierzaka, nawadniając go, podając leki moczopędne, a jeżeli to konieczne i możliwe umożliwiając dializowanie czworonoga. Skuteczność postępowania zależna jest od natężenia występujących objawów, najważniejsze jest pierwsze 6 dni leczenia szpitalnego, po których rokowania pacjenta są dobre.         

 

logout

Close

logout

login

Close
login
Close