Stres u psa - jak przeciwdziałać?

 

W obecnych czasach psy traktowane są najczęściej jak członkowie rodziny. Oznacza to, że właściciel zna swojego pupila, jego zachowanie, upodobania. Pieski coraz bardziej adaptują się do środowiska- do mieszkania w aglomeracjach miejskich czy ciągłego hałasu.

Adaptacja taka jest nie tylko cechą rasową (np. psy myśliwskie nie boją się wystrzałów) ale również osobniczą. Oznacza to, że dany bodziec jak np. huk czy błysk może wywołać reakcję u jednego osobnika, natomiast inny pies nie zwróci na niego uwagi. Jednak powtarzające się nieprzyjemne dla psa bodźce czy też ciągłe narażenie zwierzęcia na stres może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi u pupila. Należy podkreślić, że odległe skutki wywołanego u psa stresu mogą dotyczyć różnych układów czy narządów. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować czynników stresogennych ani z naszego życia, ani też z otoczenia naszych podopiecznych. Musimy pamiętać również, że stres w dużej mierze jest konsekwencją strachu. Pies, jak każde zwierzę, przyzwyczaja się do rutyny i każdorazowe jej zaburzenie skutkuje niepokojem. Zatem każda nietypowa dla pupila sytuacja jak: burza, podróż, pojawienie się dziecka, innego zwierzęcia- może być dla zwierzaka stresujące.

Jak należy postępować kiedy zaobserwujemy zmienione stresem zachowanie pupila?

Co zrobić kiedy nasz pupil zaczyna zachowywać się inaczej w związku z zaistnieniem nowej dla niego sytuacji? Narażenie go na strach/stres może być niebezpieczne dla zdrowia. Po pierwsze zastanówmy się czy możemy sami ograniczyć narażenie psa na stresujące go bodźce. Po drugie poszukajmy pomocy u lekarza weterynarii, najlepiej behawiorysty. Lekarz dokładnie przebada naszego podopiecznego, częstokroć zaproponuje zmianę żywienia czy terapię behawioralną, w ostateczności farmakoterapię.

Jakie składniki żywieniowe znajdują zastosowanie we wspomaganiu terapii stresu u psa?

Gossypina- bioflawoid pochodzenia roślinnego, który występuję m. inn. w ekstrakcie z hibiskusa syryjskiego. Substancja ta wykazuje działanie uspakajające. Mechanizm działania tego związku chemicznego opiera się o powinowactwo do receptora kwasu γ-aminomasłowego (GABAA). Kwas γ- aminomasłowy jest najważniejszym neurotransmiterem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym.

L- tryptofan- to aminokwas egzogenny będący m. inn. prekursorem neuroprzekaźników. L- tryptofan wchłania się w jelicie psa. Cześć z wchłoniętego aminokwasu jest transportowana do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie przekształcana jest w serotoninę, potocznie zwaną „hormonem szczęścia”. W przemianach tych niezbędnym składnikiem jest też witamina B6.

logout

Close

logout

login

Close
login
Close