Pupil sam w domu. I w garażu...

 

Choć nikt umyślnie nie poda pupilowi chemikaliów, do lekarzy często trafiają zwierzęta po zatruciu związkami chemicznymi, które w jakiś sposób znalazły się w ich otoczeniu. 

Przykładem substancji toksycznej używanej w gospodarstwach domowych jest glikol etylenowy, który jest głównym składnikiem płynów do chłodnic stosowanych w samochodach, ale można go znaleźć np. w kosmetykach. Już 2 ml na kg masy ciała tej substancji może być przyczyną śmiertelnego zatrucia u kotów. Natomiast dawka ta u psów szacowana jest na 4 ml na kg masy ciała. Tak wysoka toksyczność wiąże się z tym że bardzo duże ilości tej substancji są wchłonięte przez organizm czworonoga już w ciągu godziny po spożyciu.

Objawy zatrucia :

Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już 30 minut po spożyciu substancji, zwierzę jest osowiałe, ma zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, oddech jest przyśpieszony. U psów występuje wzmożone pragnienie, oddawanie moczu. Koty bardzo źle reagują na ten związek chemiczny, niestety do zgonu może dojść po 9 godzinach od spożycia. Glikol etylenowy ma toksyczne działanie ogólnoustrojowe, atakuje mózg, układ krążenia, nerki, układ oddechowy. Wraz z rozwojem zmian, zwierzę czuje się coraz gorzej, najważniejsze z punktu widzenia lekarza jest zatrzymanie postępowanie patologii, ponieważ na pewnym etapie zmiany są nieodwracalne. Diagnostyka laboratoryjna pozwala na stwierdzenie licznych odchyleń w parametrach krwi, po kilku godzinach od spożycia obserwuje się szczawiany wapnia w moczu. Istnieje możliwość pomiaru tej substancji we krwi.

Co należy zrobić?

W wypadku tego zatrucia, szybka interwencja jest konieczna bardziej niż w przypadku innych zatruć. Do czterech godzin od połknięcia trucizny, zasadna jest próba jej wypłukania z układu pokarmowego. W celu odtrucia podaje się fomepizol lub 7-20% etanol. Uważajmy na tą wyjątkowo niebezpieczną truciznę.

logout

Close

logout

login

Close
login
Close