Pupil sam w kuchni. Jakie zagrożenia na niego czyhają?

 

Twój czworonożny przyjaciel wsadził do pyszczka coś czego nie powinien? Połknął niebezpieczny przedmiot? Historia zna zdecydowanie więcej takich przypadków. Niektóre z nich mogą być zabawne, inne przyprawiają o zawrót głowy. W kilku artykułach przedstawimy Wam listę produktów, które nie powinny znaleźć się w zasięgu Waszego pupila! 

Zaczniemy dosyć niespodziewanie, bo…od czosnku i cebuli. Wykazano, że pierwszy z tych produktów jest niebezpieczny dla psa w różnej formie spożywczej. Nie licząc świeżego warzywa suszona cebula, sok z cebuli, sproszkowana cebula, gotowana cebula powodowały wystąpienie anemii u psów i kotów. W praktyce zatrucia dotyczą najczęściej spożycia świeżego czosnku/ cebuli lub posiłków w których warzywa te się znajdowały, a które w jakiś sposób znalazły się w kręgu zainteresowań naszych pupili. Według badań, orientacyjna toksyczna ilość tych warzyw oscyluje w granicach 5 gram na kg masy ciała dla kota i 15 g na kg masy ciała dla psa. Czyli niespełna 5 kilogramowy jamnik zatruje się zjadając jedynie ok. pół średniej wielkości cebuli. Na toksyczność opisywanych produktów wpływa obecna w ich składzie allicyna, która znana jest ze swoich właściwości bakteriobójczych. Jednak w organizmie psów i kotów metabolizowana jest do związków uszkadzających hemoglobinę naszych pupili.

Objawy zatrucia:

Początkowo występują objawy ze strony układu pokarmowego w tym wymioty, biegunki wydzielanie nadmiaru śliny. Po pewnym czasie (1- 5 dni) może dojść do anemii, która objawia się osłabieniem zwierzęcia, jego posmutnieniem, utratą apetytu, przyśpieszeniem oddechu i zwiększeniem częstości bicia serca. Lekarz z pewnością zauważy blade błony śluzowe zwierzęcia. W zasadzie nie istnieje antidotum na tę truciznę. Jeżeli nasz pupil rozsmakował się w opisywanych warzywach, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii, który będzie starał się usunąć substancje z układu pokarmowego pupila (wywołanie wymiotów, płukanie żołądka). Lekarz może również podać psu węgiel aktywny oraz rozpocząć nawadnianie zwierzęcia. W skrajnych wypadkach może istnieć potrzeba przeprowadzenia transfuzji krwi. Rokowania są zależne od szybkości interwencji i od ilości spożytej cebuli/ czosnku.

Jednakże w każdym przypadku powinniśmy zachować czujność, bo prócz ryzyka fizycznego ugrzęźnięcia kulinarnego przedmiotu zainteresowań naszego pupila i oczywistych strat materialnych, zawsze istnieje ryzyko toksyczności danej substancji. Objawy mogą być rozmaite i najczęściej powiązane są z ilością substancji którą zwierzę zjadło, lecz czasem niepozorne sytuacje mogą wiązać się z ogromnym ryzykiem. 

logout

Close

logout

login

Close
login
Close