Pupil sam w kuchni. Czekolada i kofeina

 

Czekolada znana z dobrego smaku, jest mniej znana z toksyczności u psów i kotów. Czy wiesz, że kilka tabliczek czekolady może stanowić dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo?

 Czekolada zawiera związki chemicznych- metyloksantyny, z których bliżej znana jest kofeina, ale również teobromina i teofilina. Oprócz czekolady metyloksantyny występują w herbacie, kawie, kakao. Zdarza się również, że zwierzę może spożyć napój energetyczny, napoje gazowane lub tabletki z kofeiną, w których tych substancji jest wyjątkowo dużo.  Zatrucia tymi związkami bywają na tyle częste, że udało wyznaczyć się dawkę śmiertelną (tzw. LD50) kofeiny dla psów, która wynosi 140 mg/kg masy ciała. Natomiast dla teobrominy ilość ta jest wyższa i wynosi 250 mg/kg masy ciała. Koty zdają się być bardziej czułe na obecność tych związków w pożywieniu, na szczęście  są bardziej ostrożne w zjadaniu przypadkowych pokarmów. Co te wszystkie ilości oznaczają w przeliczeniu na kg masy psa?

Czekolada może zawierać nawet 1,4 mg kofeiny na gram produktu, czyli pies ważący kilogram, który zje popularną 100 gramową tabliczkę czekolady jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie (całe szczęście że psy na ogół ważą znacznie więcej). Gdyby ten sam pies zainteresował się kawą, wystarczyłoby jedynie 20 ziarenek żeby zacząć się o niego poważnie martwić. Niektóre z pokarmów bogate są w teobrominę np. wystarczy jedynie ok. 5 ziaren kakaowca, żeby doszło do poważnego zatrucia kilogramowego zwierzęcia. W zależności od masy ciała naszego psa możemy w przybliżeniu założyć więc, jaka ilość danych produktów może być dla niego niebezpieczna.

Czekolada, kofeina a związki chemiczne. Jak to wygląda w teorii?

Z jednej strony u psów kofeina jest bardzo dobrze absorbowana i w ciągu 60 minut jest już w wysokim stężeniu obecna we krwi zwierzęcia. Natomiast teobromina absorbowana jest 10x wolniej. Oznacza to że może dojść do zatruć nagłych jak i zatruć które będą następstwem kumulacji spożycia pokarmów w długim okresie czasu. Na ogół pierwsze objawy pojawiają się po 1-2 godzinach i należą do nich pobudzenie, wymioty, dyszenie, niestabilność motoryczna, niekontrolowane oddawanie moczu, biegunka, skurcze mięśni, tachykardia, odwodnienie i podwyższona temperatura ciała. Objawy mogą się pogłębiać prowadząc do wzrostu ciśnienia krwi, arytmii serca, sztywności mięśni, drgawek; a w skrajnych zatruciach do zatrzymania oddechu, śpiączki oraz zgonu. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po spożyciu 20 mg toksycznego związku (ekwiwalent 14 g czekolady na kg masy ciała). Szybka diagnostyka krwi wykaże obniżenie się poziomu cukru, potasu, fosforu i magnezu oraz obniżenie poziomu białych krwinek. Lekarz zdiagnozuje również zmiany w pracy serca.

Jak w takim przypadku skutecznie odtruć organizm? Terapia oparta jest w pierwszej kolejności o podawanie aktywnego węgla w połączeniu ze środkami przeczyszczającymi. Aktywny węgiel powinien podawać być dostatecznie długo żeby skutecznie odtruć organizm, a może to trwać nawet 3 dni. Oczywiście pacjent powinien być pod stałą obserwacją lekarską. Dodatkowe nawodnienie zwierzęcia może być wskazane w celu wypłukania resztek kofeiny z organizmu. W celu złagodzenia objawów może istnieć konieczność podania leków uspokajających i anestetyków. Jednocześnie, jeżeli występują powikłania kardiologiczne istnieje konieczność ich kontroli przy użyciu odpowiednich medykamentów. Szybka diagnoza i interwencja daje wysokie szanse na całkowite wyleczenie.

logout

Close

logout

login

Close
login
Close