Choroby odkleszczowe. Co trzeba wiedzieć?

 

W ostatnich  latach gwałtownie wzrosła liczba występowania chorób pochodzenia odkleszczowego u psów i kotów. Na szczęście towarzyszy temu większa świadomość właścicieli zwierząt, związana z zagrożeniami związanymi z „łapaniem kleszczy” przez ich podopiecznych. 

Bardzo często w codziennej pracy lekarzy weterynarii pojawiają się problemy związane z występowaniem, diagnostyką i leczeniem chorób przenoszonych przez kleszcze.
Te niewielkie pajęczaki są powszechnie występującymi pasożytami atakującymi wszystkie zwierzęta stałocieplne. Występują na terenie całej Polski. Do terenów o szczególnym zagrożeniu zaliczamy łąki, lasy, parki i ogrody, choć w ostatnich latach obserwujemy zjawisko coraz bezpośrednio w otoczeniu zurbanizowanym.

Kleszcze – kiedy atakują?

Sezon aktywności kleszczy rozciąga się na wszystkie miesiące, w których występują dodatnie temperatury. Jeśli zima jest łagodna kleszcze można spotkać również w grudniu czy w styczniu. Szczyt aktywności kleszczy przypada w okresach umiarkowanej temperatury – najczęściej na przełomie kwietnia i maja oraz września i października. Jest to również związane z cyklem rozrodczym kleszczy. Wtedy też ryzyko kontaktu z nimi, a tym samym zarażenia się chorobami odkleszczowymi jest największe.
Do najczęściej diagnozowanych chorób odkleszczowych na terenie Polski należą:
- babesioza
- borelioza
- anaplazmoza
- erlichioza
- hepatozoonoza psów oraz szereg chorób wirusowych np. wirusowe zapalenie mózgu. 

Na większość chorób przenoszonych przez kleszcze nie ma szczepień. Dostępna jest jedynie szczepionka przeciwko boreliozie. W przypadku pozostałych chorób jedynym sposobem zapobiegania jest stosowanie preparatów odstraszających i zabijających kleszcze w okresie ich występowania.

Nie lekceważ kleszcza – obserwuj zwierzaka!

Ponieważ żaden preparat nie gwarantuje 100% skuteczności zalecane jest codziennie przeglądanie psa pod kątem obecności pasożytów. Miejscami gdzie kleszcze wbijają się najczęściej są okolice pyska i uszu oraz pachy i pachwiny. Nie należy jednak zapominać, że kleszcz może wbić się wszędzie. Do przeniesienia większości chorób potrzebny jest długotrwały (min. 24 godz.) kontakt kleszcza z psem. Im wcześniej usuniemy wbitego kleszcza, tym mniejsze ryzyko, że nasz pies ulegnie zarażeniu.

logout

Close

logout

login

Close
login
Close